Štvrtok 29. február 2024

extra plus

Marec 2008

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Veľká hra o KDH

Eva Zelenayová

O čo ide odídencom z KDH? Z vehementného gesta poslancov NR SR F. Mikloška, V. Palka, P. Minárika a R. Bauera trčí túžba odstrániť z vedenia KDH P. Hrušovského, o čo sa neúspešne pokúsili na poslednom rokovaní snemu. 

Teraz to skúsili šokovou terapiou. Časť prekvapenej členskej základne môže poľahky vstúpiť do ohlásenej novej strany odídencov, veď to boli ikony KDH.

Zvyšok hnutia je bez výrazných osobností, samozrejme okrem J. Čarnogurského a D. Lipšica, ktorí sa však držia bokom od tejto iniciatívy. Aj to je signál, že krok štvorice kádehákov nie je nepremyslený, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. 

Keď to nevyjde s novou stranou, cez ich ideologického súkmeňovca a podpredsedu kresťanských demokratov Lipšica môžu vyvolať proces obnovy strany, o ktorom teraz hovoria s obrovským skepticizmom.

Navyše, pre týchto radikálov je celkom neprijateľná myšlienka podporovať Hrušovského ako kandidáta na post prezidenta, s čím koketuje predseda KDH. Oni majú svojho kandidáta - Čarnogurského. Azda aj preto je v tejto chvíli bývalý vodca KDH zdržanlivý.

Lipšic nepriamo potvrdil zámer tvrdého jadra KDH, keď konštatoval, že nielen v KDH, ale v celej opozícii je nevyhnutná generačná výmena. Nepriamo ukázal prstom na seba, že on je ten, ktorého by mal snem na budúci rok zvoliť na čelo strany.

A keďže mu k tejto pozícii pomohli jeho názoroví priatelia, logicky sa dá očakávať, že po prevzatí moci v strane Lipšic požiada štvoricu, aby sa vrátila, prípadne, aby sa ich nová strana zlúčila s KDH. 

Okrem toho výrazné oslabenie poslaneckého klubu KDH v parlamente nedáva šancu Hrušovskému presadiť vlastnú kandidatúru na funkciu prezidenta medzi opozičnými stranami.

V KDH sa teda pokúšajú iným spôsobom dosiahnuť to, čo sa im nepodarilo na sneme. Výsledok síce nie je zaručený, ale ani nie nereálny. Ikony sa nepripravujú na politický dôchodok, naopak, chystajú ho niekomu inému.

Čas hrá v ich prospech, preto sa môže ľahko stať, že po budúcoročnom sneme pôjde KDH do volieb na čele so skupinou politikov, čo sa dokážu zmieriť len sami so sebou. A možno ešte s SMK. Veď Mikloškovu zbierku politických trofejí zdobí aj vyznamenanie z Budapešti.