Streda 28. február 2024

extra plus

Marec 2008

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Komu prospeje zmena

Eva Hromjáková

Mikuláš Dzurinda vlečie na svojom chrbte problémy strany tak ako všetci lídri politických subjektov. Pozícia straníckeho šéfa je vždy lákavá - veď ide o moc, o pozície a v konečnom dôsledku o peniaze. Dzurinda je perfektný herec a na základe úspešnej pretvárky si dokázal získavať priaznivcov.

Darí sa mu to však stále menej - zápas o verejnú mienku presvedčivo vyhráva Robert Fico. Tak ako rastú preferencie premiérovi, priamo úmerne klesajú expremiérovi. Dzurinda totiž pozabudol, že ľudia už majú skúsenosť s jeho vládnou politikou a vedia, čo spoločnosti priniesol (a najmä vzal).

Čierne knihy, ktoré mali umlčať opozíciu. Odstavenie hospodárskych subjektov nepodporujúcich nové vládne subjekty od štátnych objednávok, čo sa najmarkantnejšie prejavilo zastavením výstavby diaľnic. Totálny výpredaj strategických podnikov. Kupovanie novinárov i poslancov, vládnutie len za cenu dohody, za ktorou sa črtali obchody.

Tak sa stal napríklad prezidentom Rudolf Schuster. Dzurinda dokázal obhájiť akýkoľvek špinavý politický krok, samozrejme, s podporou médií za chrbtom. Dzurinda sa dokázal presadiť za lídra opozície z funkcie hovorcu, ale dnes už jeho jarmočný jazyk zovšednel.

A tak sa v polovici volebného obdobia prebudili u dzurindovcov „žraloci", čo nie sú zvyknutí dlho čakať na nové príležitosti. Klesajúce preferencie strany sú dôvodom na ozdravenie pomerov, ale otázka stojí tak, či je SDKÚ vôbec schopná robiť inú politiku ako doteraz.

Či funkcionári, zastávajúci vysoké stranícke posty, môžu vniesť do politického života strany niečo nové. Dvaja momentálne najväčší vnútropartajní Dzurindovi kritici, exminister obrany a súčasný podpredseda SDKÚ-DS Juraj Liška a niekdajší sponzor tejto strany trenčianskoteplický podnikateľ Jaroslav Závodský podporovali politiku Dzurindu, kým im vynášala.

Dnes pochopili, že Dzurinda už preferencie strane nezdvihne, skôr naopak. Preto sa postavili proti nemu a vyzývajú ho, aby odstúpil.

Liškove vyjadrenia, že SDKÚ stráca podporu medzi svojimi voličmi i členmi, upriamuje pozornosť na stav v strane. Diskusia o akceptovateľnosti politického subjektu by mala byť elementárnou súčasťou každého rokovania straníckych aparátov.

Ak v SDKÚ o postavení strany na politickej scéne nerokujú, svedčí to o tom, že nejde o príliš demokraticky spravovaný subjekt. Akákoľvek zmena na jej čele tak pravdepodobne neprinesie zmenu politiky, iba zmenu postavenia jej nespokojných aktérov.