Streda 28. február 2024

extra plus

Marec 2008

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Zlý tréner HZDS

Eva Zelenayová

Vznik politických strán po roku 1989 bol neodmysliteľnou súčasťou demokratického režimu, prostredníctvom ktorého sa občania hlásia k politike im blízkej. Členstvo v strane nie je povinné, ale kto do nej vstúpi, mal by rešpektovať pravidlá prijímané väčšinou.

Samozrejme, že cieľom každej strany je dosiahnuť volebný výsledok, ktorý by jej umožnil vládnuť. V demokracii býva zvykom, že víťazné strany zostavujú vládu a usilujú sa robiť takú politiku, akú si občania želajú.

Na Slovensku sme však boli svedkami, že dve volebné obdobia za sebou nevládla víťazná strana, ale pestrofarebné zoskupenie strán, ktoré sa dohodlo na vláde v štáte, ktorý nechcelo.

Na najsilnejší politický subjekt z čias zakladania štátu - HZDS útočila opozícia priamo i nepriamo pomocou kontaktov v zahraničí. Ukázalo sa, a vidno to aj dnes, že vládna strana s vysokými preferenciami nesie celú ťarchu vládnutia i útoky proti moci.

Zdá sa, že to je jeden z dôvodov, prečo sa dnes Vladimír Mečiar neusiluje zvyšovať preferencie ĽS-HZDS, skôr naopak. Vraví sa, že dobrý tréner nemení úspešnú zostavu, no Mečiar toto pravidlo ignoruje. Najskôr zámerne.

V roku 1998 klesli preferencie strany o necelých osem percent, no v súčasnosti podobné deje už ohrozujú parlamentnú existenciu strany. Zmena stanov, po ktorej nasledovalo zrušenie celých organizácií, neprináša hnutiu pozitívny ohlas.

Po nedávnom odchode poslanca NR SR a trnavského župana Tibora Mikuša sa v ĽS-HZDS spustila ďalšia vlna odchodov členov, funkcionárov i celých organizácií. 

Odchádzajúci házedesáci veria, že v iných politických stranách, najmä Smere-SD, nájdu viac porozumenia pre svoju zaangažovanosť za stranu.

Kandidatúra Viliama Vetešku na post predsedu strany bola signálom dovnútra strany, že by sa konečne mala venovať poklesom preferencií. Napriek tomu, že v súčasnosti už odchody členov z vládnych strán neznamenajú pokles hlasov pre vládnu koalíciu, pretože sa zvyčajne objavia v jednej z nich, môžu zvyšovať počty kategórie nevoličov.

Zakladajúci členovia HZDS a tí, čo v jeho začiatkoch odolali množstvu atakov zo strany opozičných politikov i médií, ťažko medzi seba prijímajú ľudí, proti ktorým sa museli v minulosti postaviť.

V Bratislavskom kraji prišla rozpustiť organizáciu funkcionárka, ktorá v roku 1998 zbierala hlasy pre svoj vtedajší politický subjekt, sľubujúc, že ak sa ich partaj dostane do vlády, dajú Mečiara zatvoriť.

Čistky sa teda obrátili proti tým, čo poukazovali na ľudí škodiacich strane. Nie je to dobrý signál, lebo okrem toho, že dlhoročných straníckych bojovníkov vystavujú posmechu blízkeho okolia, strácajú občania ilúzie o férovosti vnútri strán.

Ukazuje sa, že v politických subjektoch dominujú nad slušnými karieristi, ktorým je zvyčajne ľahostajný osud strany i občanov. Kto by to však bol očakával od štátotvorcu Mečiara?

Foto: Zatiaľ posledná postava v histórií HZDS, ktorá dala Mečiarovej strane zbohom - Tibor Mikuš