Streda 28. február 2024

extra plus

Marec 2008

Aktuálne číslo

Robert Fico: „A čo, my sme tu nemali voľby?“

Premiér Robert Fico opätovne zaútočil na Inštitút pre verejné otázky (IVO) a autorov pravidelnej súhrnnej správy o stave spoločnosti Slovensko 2007. Tvrdí, že autori nie sú objektívni a mali jasne povedať, že reprezentujú pravicu a sú blízki bývalej vláde.

Prezidentovi IVO Grigorijovi Mesežnikovovi, čestnému prezidentovi Martinovi Bútorovi a analytičke Zore Bútorovej odkázal, že dobre vie, kto sú.

Na titulku správy editori umiestnili valec na okraji diaľnice ako paralelu k Mečiarovmu valcu zo Zlatej Idky, kde bývalý premiér popísal kroky na upevnenie jeho moci. Obálka poukazuje aj na Ficove diaľnice, pre ktoré obmedzil vlastnícke práva.

„Nemôžu si vydávať nejaké knižočky, kde na prvú stranu dajú nejaký valec a na zadnú stranu dajú diaľnice a povedia, že rok 2007 bol rokom tyranie väčšiny. A čo, my sme tu nemali voľby? Ako si vôbec môže niekto takýto výraz dovoliť použiť na adresu vlády Slovenskej republiky, ktorá vznikla legitímne?" spýtal sa R. Fico.

Premiér ich bude rešpektovať, keď napíšu, že podporujú Mikuláša Dzurindu a jemu blízke politické strany. Predstavitelia IVO mali podľa Fica lepšie presviedčať voličov, aby vyhrala voľby pravica a dnes mohli napísať, že Slovensko má najlepšiu pravicovú vládu na svete. 

To, že sa im nepáči sociálnodemokratický program, je ich problém: „Odmietame, aby sa tu niekto staval do polohy nezávislých komentátorov slovenskej politickej scény. Najmä to odmietame vtedy, ak je úplne zrejmé, o koho ide a kde sú zaradení."

Správa Slovensko 2007 hodnotí druhý rok vládnutia Roberta Fica ako rok posilňovania vplyvu štátu, uplatňovania tyranie väčšiny, úplného potlačenia opozície v parlamente. Fico mal podľa IVO agresívnejší slovník ako Mečiar v rokoch 1994 - 1998, opozíciu kriminalizoval, označoval za vlastizradcov.

Vláda sa vraj výrazne vzďaľovala od zásad právneho štátu, zneistila investorov aj občanov, snažila sa o kontrolu mimovládneho neziskového sektora, cez iné zákony sa pokúsila obmedziť právo na informácie.

Nedávnou voľbou členov kontrolných rád Slovenskej televízie a rozhlasu mala podľa mesežnikovovcov naplniť slová premiéra o dosadení ľudí, reprezentujúcich jej názory.

IVO nevidí optimisticky ani rok 2008. „Vláda sa chystá upratovať v samotných základoch spoločnosti - pre slobodné súkromné médiá pripravuje nový ,náhubkový' tlačový zákon, pre verejnoprávne médiá poslušnosť, pre odberateľov elektriny poplatky navyše a pre všetkých občanov zákon na ochranu republiky alebo štátnosti," prorokuje správa.

SITA