Monitor zahraničných udalostí
Tajný protokol
Scenár jednostranného odtrhnutia kosovskej provincie od Srbska sa realizoval za úzkej spolupráce medzi USA a EÚ. Vyplýva to z tajného protokolu rozhovorov medzi predstaviteľmi predsedníckej krajiny EÚ Slovinska a zástupcami americkej administratívy, ktorý v polovici januára 2008 zverejnil slovinský denník Delo. Záznamy vypovedajú o submisívnom postavení EÚ k USA. Podľa denníka si preto nemožno robiť ilúzie, že to v ostatných otázkach vyzerá inak. V tejto kauze sa ukazuje aj nesvojprávne postavenie generálneho tajomníka OSN. Je znepokojivé sledovať, ako sa tento scenár pomaly napĺňa, píše denník. Tajný protokol politických rozhovorov medzi politickým riaditeľom slovinského ministerstva zahraničia Mitjom Drobničom a americkými diplomatmi zo State Departmentu a Výboru pre národnú bezpečnosť vo Washingtone ukazuje, ako chcú USA presadiť svoju politickú vôľu počas predsedníctva Slovinska v EÚ. Slovinské predsedníctvo EÚ sa začalo v januári 2008 a potrvá do júna 2008. Zverejnené výňatky predstavujú americký plán, ako sa má diať odtrhnutie Kosova od Srbska pri nerešpektovaní medzinárodnoprávnych záujmov iných štátov. V protokole sa objavilo aj odporúčanie jedného z amerických predstaviteľov, aby rokovanie kosovského parlamentu, na ktorom sa prijme vyhlásenie o nezávislosti, bolo stanovené na nedeľu, pretože tak nebude mať Rusko čas na zvolanie Valného zhromaždenia OSN. Medzitým by sa podľa neho stihli uskutočniť aj prvé medzinárodné uznania nového štátu.
Lavrov o Kosove
O prevrátení základov medzinárodného práva a európskej existencie, ktoré boli položené pri obrovskom úsilí a krviprelievaní, hovorí v súvislosti s kosovskými udalosťami minister zahraničia RF Sergej Lavrov. „Prestávame chápať princípy, ktorými sa riadia naši americkí partneri a tie európske krajiny, ktoré sa rozhodli osvojiť si americkú pozíciu," povedal.
Albánske Alpy?
Podľa turistickej webovej stránky visitkosova.org boli početné kostoly v Kosove postavené „albánskymi majstrami" a na tomto území vraj nikdy Srbi nežili. Pre geografické územia a kultúrne pamiatky používajú autori stránky nové pomenovania: Sar-Planina je označená ako Albánske Alpy, ortodoxné kláštory a kostoly sú prezentované ako časť byzantskej kultúry. O srbskom vplyve alebo o živote Srbov v Kosove neposkytuje stránka nijaké informácie. Na stránke kosovského ministerstva obchodu je reč o „albánsko-byzantských štýloch" a o „eklektických kostoloch rímsko-byzantsko-goticko-albánskeho štýlu", pričom vedľa týchto textov sa nachádza fotografia svetoznámeho srbského kláštora.
V Srbsku zvíťazil Tadič
V druhom kole srbských prezidentských volieb, ktoré sa konalo v prvú februárovú nedeľu, zvíťazil doterajší srbský prezident Boris Tadič. Jeho cesta k tomuto cieľu nebola jednoznačná, pretože v prvom kole jasne zvíťazil jeho súper Tomislav Nikolič. Za tohto radikálneho srbského národovca hlasovalo iba o 120-tisíc voličov menej, ako za Tadiča. Aj keď volebné čísla ukazujú na jasnú polarizáciu srbského obyvateľstva, z ktorého volebné oprávnenie malo 6,7 milióna, Európska únia je s výsledkom volieb spokojná, ba dokonca sú spokojní aj kosovskí Albánci, ktorí sa nádejajú, že vyhlásenie nezávislosti Kosova lepšie „ustoja" s proeurópskym srbským prezidentom. Lenže Tadič je nepriateľom kosovskej nezávislosti. Teraz bude spolurozhodovať o tom, či bude pokračovať zbližovanie Srbska s EÚ. Jeho politický protivník Nikolič počas predvolebného zápolenia vyhlásil, že Srbsko sa musí vzdať záujmu o členstvo v EÚ, ak únia podporí nezávislé Kosovo. Súčasne vyzýval na užšie vzťahy s Ruskom, ktoré v spore o Kosovo stojí na strane Belehradu. „Pre nás neexistuje Európska únia, ak nám zoberú naše Kosovo," vyhlásil.
Noví členovia NATO
Pentagon podporí vstup Macedónska, Albánska a Chorvátska do Severoatlantickej aliancie, pretože splnili kritériá na vstup, povedal vysoký predstaviteľ amerického ministerstva obrany Daniel Fata na tlačovej konferencii po stretnutí ministrov obrany Jadranskej skupiny (A3). Ako dodal, malo by sa tak stať na blížiacom sa samite v Bukurešti.
Ignorácia mierového procesu
„Izraelský plán výstavby vyše 1000 bytov na spornom území východného Jeruzalema je vyhlásením vojny mierovému procesu," vyhlásil najvyšší palestínsky vyjednávač v obnovenom mierovom procese Ahmad Kurája. Východný Jeruzalem, ktorý v roku 1967 obsadil a anektoval Izrael, Palestínčania považujú za hlavné mesto svojho budúceho štátu.
Skončí Mušarráf?
Pakistanský prezident Parvíz Mušarráf odmietol výzvy na odstúpenie po tom, keď jeho spojenecká strana Pakistanská moslimská liga-Q priznala porážku v parlamentných voľbách. „Svoje požiadavky preháňajú. Neboli to voľby prezidenta, prezident Mušarráf bol zvolený na päť rokov," povedal hovorca prezidenta Rašíd Kuréši. Na odchod Mušarráfa vyzval Naváz Šaríf, bývalý premiér a popredný opozičný právnik. Vo voľbách zvíťazili opozičné strany Pakistanská moslimská liga-N a Pakistanská ľudová strana zavraždenej Bénazír Bhuttovej.