Streda 28. február 2024

extra plus

Marec 2008

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Daňový škandál v Nemecku

Škandál okolo daňových únikov vypukol v Nemecku po tom, čo polícia prehľadala dom generálneho riaditeľa Deutsche Post Klausa Zumwinkela, ktorého následne obvinila z daňového úniku približne jednej miliardy eur. Tie mal podľa dostupných informácií previesť na účty v Lichtenštajnsku.

Prípad Zumwinkela, ktorý následne rezignoval, spustil vyšetrovanie série daňových únikov, ktoré sú vraj najväčšie v histórii Nemecka. 

Podľa neoficiálnych informácií je predmetom vyšetrovania približne tisíc osôb a polícia plánuje vyše 100 prehľadávacích razií. Ministerstvo financií údajne získalo informácie o podozreniach asi z tisíc daňových únikov z Liechtensteinische Landesbank. Za tieto informácie malo zaplatiť

4,2 milióna eur. Lichtenštajnský korunný princ Alois však obvinil Nemecko z útoku na zvrchovanosť kniežatstva, ktorého sa dopustilo kupovaním tajných bankových údajov v súvislosti s vyšetrovaním daňového podvodu. Nemecko podľa neho použilo „drakonické metódy, priečiace sa právnemu štátu," keď zaplatilo za informácie týkajúce sa bankových účtov v jeho krajine.

„Nemecko zjavne nepochopilo, ako sa správať k priateľskému štátu. Sme malá krajina a chceme mať dobré vzťahy s našimi susedmi, ale sme tiež zvrchovaným štátom," uviedol Alois. Lichtenštajnsko, ktoré je považované za daňový raj, má podľa Aloisa právo na ochranu bankového tajomstva.

SITA