Streda 28. február 2024

extra plus

Marec 2008

Aktuálne číslo

Periskop

Špeciálny súd mali aj fašisti
„Špeciálny súd v Pezinku nemá svoje opodstatnenie a už sa ukázalo, že cisár je nahý," vyhlásil minister spravodlivosti Štefan Harabin, ktorý sa odmietavým postojom k spomenutému súdu netajil už od jeho zriadenia exministrom Lipšicom. „Keď Mussolini a Hitler zriadili špeciálny súd, Hitler povedal, že 16 sudcov špeciálneho súdu ovplyvní ľahšie ako 16-tisíc vtedajších sudcov v celom Nemecku," prirovnal minister pezinský súd k ríšskemu z čias fašistického Nemecka. ŠS vraj v mnohých prípadoch nekoná aj vyše roka, pričom špeciálni sudcovia s mesačnou mzdou dvestotisíc korún by mali pracovať nielen počas víkendov, ale aj na Vianoce a Veľkú noc. Harabin si myslí, že ŠS nemá taký atribút nezávislosti ako požaduje štrasburský súd a jeho nestrannosť popiera aj fakt, že špeciálnych sudcov volili politici. „Ak sa porovnávame s krajinami Európskej únie - kde ešte majú Špeciálny súd? V krajinách ako Španielsko, ale tam je terorizmus," uviedol minister spravodlivosti.

harabin.jpg(harabin.jpg)

Japonci čítajú romány cez mobil
Japonsko zažíva boom románov zo života mladých ľudí na pokračovanie písaných špeciálne pre mobilné telefóny. Ide o novú populárnu formu literatúry nazývanú keitai shousetsu, teda SMS romány. Zatiaľ čo predaj kníh klesol, romány z mobilu zaujímajú čoraz viac ľudí. Asi najpopulárnejšou autorkou SMS románov v Japonsku je Chaco. Dvadsaťročná študentka počas 14 mesiacov napísala päť románov a predala vyše milióna kópií. Nový trend je taký obľúbený, že polovicu z desiatich najväčších japonských bestsellerov v roku 2007 tvorili knihy napísané pre mobilné telefóny. Digitálne romány majú 200 až 500 strán, každá obsahuje asi 500 japonských znakov. Prístup k portálu, ktorý uverejňuje pokračovania, stojí mesačne menej ako päť dolárov. Mnohí mladí blogeri v Japonsku tvrdia, že je to závislosť od príbehu, čo ich motivuje k čítaniu. SMS romány odrážajú študentskú subkultúru. Romantický príbeh postavený na dialógu má už v Japonsku tradíciu vo forme komiksov manga a supermodernej poézie haiku. Typickým znakom sú jednoduché postavy a slangové výrazy.

japonci.jpg(japonci.jpg)

Magneti Marelli na Slovensku
Talianska spoločnosť Magneti Marelli plánuje v obci Kechnec na východnom Slovensku v júni tohto roka nový závod s výskumným a vývojovým centrom. Spoločnosť chce u nás investovať 1,2 miliardy Sk. Do roku 2011 by vďaka tejto investícii malo vzniknúť približne 400 nových pracovných miest, z toho tretina by mala byť určená pre ľudí s vysokoškolským vzdelaním. Firma bude vyrábať prístrojové dosky pre automobily, riadiace stanice na kontrolu systému svetiel a komponenty pre telematiku, čo sú zariadenia pre navigačné a mobilné systémy v automobiloch. V plnej prevádzke bude spoločnosť v závode vyrábať približne šesť miliónov elektronických produktov ročne. Svoje výrobky z kechneckého závodu bude spoločnosť dodávať pre automobilky Fiat, Alfa Romeo, Peugeot Citröen, Lancia, Renault či Volkswagen. Talianskeho výrobcu Slovensko prilákalo žičlivým ekonomickým prostredím. Nečudo: Slovensko podporí investíciu talianskej spoločnosti stimulmi vo výške 400 miliónov Sk vo forme daňových úľav.

fabrika-2.jpg(fabrika-2.jpg)

KSS žiada referendum o eure
Komunistická strana Slovenska vyzvala listom premiéra Roberta Fica, aby vyhlásil po informačnej kampani o pozitívach a negatívach zavedenia eura v SR referendum o prijatí eura k 1. januáru 2009. „Uvedomujeme si nezvratnosť tohto procesu, čo vyplýva priamo z nášho členstva v EÚ. Po dôkladnom oboznámení sa s problematikou a jej dôslednom zvážení však zastávame názor, že ak SR prijme euro už 1. januára 2009, bude to mať negatívne dôsledky na sociálnu a ekonomickú situáciu našich spoluobčanov," povedal predseda KSS Jozef Hrdlička. Komunisti organizujú aj petičnú akciu za oddialenie prijatia eura.
Podľa KSS Slovensko potrebuje do zavedenia eura zvýšiť výkonnosť ekonomiky a úroveň odmeňovania. „Profitovať zo zavedenia eura budú nadnárodné spoločnosti a súkromné spoločnosti, ktorým sa zníži kurzové riziko pri ich obchodoch. Je to politické rozhodnutie, ktoré vinou očakávaného zaokrúhľovania cien smerom nahor poškodí najmä záujmy dôchodcov a občanov s nízkymi príjmami," uzavrel predseda KSS.

hrdlicka:susko.jpg(hrdlicka:susko.jpg)

Sedem krížikov Ladislava Švihela
Vernisáž výstavy šéfa Agrokomplexu Výstavníctva Nitra Ladislava Švihela budú mať návštevníci mesta pod Zoborom možnosť uvidieť 31. marca o 17 h v priestoroch Nitrianskej galérie. V ten istý deň sa pri príležitosti Švihelovho životného jubilea (narodil sa 7. apríla 1938 v Nitre) uskutoční v PKO v Nitre o 18 h slávnostný koncert sólistov opery SND, sólistov ľudových piesní a všetkých priateľov umelcov pod názvom Nášmu jubilantovi... Vystúpia na ňom aj Ľ. Vargicová, J. Fogašová, M. Masaryková, D. Laščiaková, P. Dvorský, M. Babjak, J. Berky-Mrenica, ľudová hudba M. Dudíka (vstup je bezplatný pre širokú verejnosť). L. Švihel pracuje v Agrokomplexe od roku 1972. Za jeho vedenia v zložitom období transformácie, keď mnohé podniky upadali, Agrokomplex cieľavedome napredoval a kvalitatívne rástol. Napriek pracovnému zaťaženiu sa L. Švihel venuje aj maľovaniu obrazov a svoje diela prezentoval na výstavách doma aj v zahraničí. Prezident SR udelil L. Švihelovi štátne vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy za rozvoj medzinárodných výstav a veľtrhov.

svihel.jpg(svihel.jpg)

Pamätník Langošovi za 300-tisíc
Slovenský zväz protifašistických bojovníkov a KSS zorganizovali petičnú akciu proti rozhodnutiu banskobystrického mestského zastupiteľstva umiestniť sochu zosnulému rodákovi, bývalému šéfovi Ústavu pamäti národa Jánovi Langošovi v parku pri Štátnej opere. Mal totiž stáť na mieste pomníka Laca Novomeského (na menšej snímke), z ktorého neznámy páchateľ ukradol spisovateľovu bustu. Namiesto rekonštrukcie pomníka významného literáta poslanci rozhodli o likvidácii podstavca a jeho nahradenie Langošovým pamätníkom. Pod tlakom petície poslanci škandalózne rozhodnutie zmenili a určili nové miesto Langošovho pamätníka - parčík pred historickou budovou Hungária (väčšia snímka). Pamätník má stáť 300-tisíc Sk, pričom táto suma sa odčerpá z fondu odpadového hospodárstva a jarného a letného čistenia komunikácií mesta, čo komunisti a antifašisti takisto kritizujú. Navyše Langoša nepovažujú za hodného takejto pocty. Langoš bol kontroverznou politickou postavou, preto nemožno vylúčiť, že pamätník sa bude pravidelne stávať terčom vandalizmu, pričom opravy budú platiť Bystričania zo svojich daní.

hungaria.jpg(hungaria.jpg) 

novomesky.jpg(novomesky.jpg)

Jožin z bažin opäť slávny po 30 rokoch
Niekdajší československý hit skupiny Banjo Band Ivana Mládka Jožin z bažin sa stal po troch desaťročiach opäť slávnym - tentoraz v Poľsku. Vďačí za to internetovému videoportálu YouTube, na ktorom ktosi umiestnil dobové video k spomínanej skladbe a pridal k nemu aj titulky s poľským prekladom textu pesničky, vyznačujúceho sa absurdným humorom. Za pomerne krátky čas ho na obrazovke svojho počítača videli milióny predovšetkým mladých Poliakov. Sú nadšení príbehom pesničky, smiech vyvolávajúcou hudbou, ako aj Mládkovými bokombradami a komickými tanečnými kreáciami člena Banjo Bandu Iva Pešáka v štúdiu ČST. Recesistický klip dnes už masovo vysielajú aj poľské televízne stanice. Skladba nesmie chýbať na nijakej diskotéke či tanečnej zábave a je jednou z najhranejších v poľskom rozhlasovom éteri. Objavili sa dokonca aj hlasy, aby sa „Józek z bagien" stal novým poľským prezidentom. Mládek spočiatku informáciám o nepredstaviteľnej popularite piesne neveril. Keď sa však o nej presvedčil, urýchlene začal so svojou skupinou nahrávať poľsky spievané CD s najväčšími hitmi Banjo Bandu a u severných susedov pripravil obrovské koncertné turné.

mladek.jpg(mladek.jpg)

SME v štýle Goebbelsa
Bývalý viceguvernér NBS Marián Tkáč sa vzápätí, ako ho zvolili za nového člena Rady STV, stal terčom tvrdých cielených útokov denníka SME a ďalších médií. Označili ho za agenta ŠtB, hoci vlastní dve platné lustračné osvedčenia z roku 1992, podpísané vtedajším federálnym ministrom vnútra J. Langošom, že nie je osobou evidovanou vo zväzkoch ŠtB. Osvedčenia si od neho vyžiadali štátne orgány v čase, keď zastával vysoké funkcie na MF SR a ŠBČS a lustrácie boli povinné. Keď M. Tkáč faksimile osvedčení zverejnil na stránke www.tkac.sk, médiá začali tvrdiť, že sú vraj zmätočné, poukazujúc na to, že osoba s rovnakým menom sa nachádza v evidencii ÚPN. Tkáč však poukázal na to, že podľa zverejnených údajov ide o osobu s krátkym „a" v mene a odlišným rodným číslom. Vzápätí ho SME obvinilo z plagiátorstva pri písaní skrípt pre študentov Ekonomickej univerzity, aj keď v nich podľa predpisov uviedol pramene svojich citácií. Mediálny tlak nevydržal rektor univerzity a Tkáčovi zrušil externé miesto pedagóga. „Pri písaní skrípt som vychádzal zo slov prof. Karvaša, že autor nemôže chcieť byť vo všetkých otázkach originálny. Je účelnejšie niektoré pravdy prevziať aj vtedy, keď sa prameň necituje. Pri skriptách nejde o vedecké dielo, ale len o zhrnutie známych poznatkov, aby sa študentom uľahčilo štúdium," napísal Tkáč na svoju obhajobu.

tkac.jpg(tkac.jpg)

Foto: Pavel Kapusta, SITA