Streda 28. február 2024

extra plus

Marec 2008

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Foto: archívFoto: archív

Víťazí nad časom

Dar prírody a produkt jogy Raquel Welchová má už šesťdesiatpäť

Milan Kenda

Znie to neuveriteľne, ale je to pravda. Dodnes krásna a príťažlivá Raquel Welchová, ktorej pôvodné meno je Raquel Mária Tejada (mimochodom, znie romantickejšie a tajuplnejšie ako oficiálna hollywoodska „visačka"), má už šesťdesiatpäť rokov. Pri jej kráse a sviežosti môžeme smelo hovoriť o jej veku...

Znalci hereckého kumštu možno už na ňu aj zabudli, tvrdiac, že nebolo čo si vštepovať do pamäti. Obdivovatelia krásnych a živočíšne zvodných žien na ňu asi nikdy nezabudnú.

Od nich získala silácky, no azda výstižný epiteton „najkrajšie zviera sveta". Je si toho vedomá, sama sa definovala ako žena, ktorá prináša mužom potešenie.

Prinášať potešenie prináša, ale nedarí sa jej mužov aj udržať... Obdivujú ju najmä muži naladení na typ živočíšnych krások, no ona sama (napodiv, či práve pre únavu z toho štylizovaného imidžu a legendy) neobdivuje svalovcov a zdôrazňuje, že oveľa viac ju priťahuje pekná tvár.

108-krát za rok na titulke
Jej druhý manžel, filmový producent Patrick Curtis videl v tejto miss kalifornskej La Jolla americkú verziu Ursuly Andressovej. 

V tenisovej sukničke, miniatúrnych bikinkách či perforovaných svadobných minišatôčkach sa ukladal do pamäti divákov celého sveta nový typ ženy, typ Welch, sexuálny symbol pre šesťdesiate a sedemdesiate roky.

Táto nová bohyňa amerického filmu bola ustavične obletovaná a obliehaná fotografmi, veď len v roku 1966 ako typická covergirl, dievča na obálke, sa zjavila v 108 časopisoch!

Bolo by márne hľadať medzi jej prvými filmami majstrovské diela, hoci jej meno na plagátoch sa ustavične zväčšovalo. Ako vyhranený a atraktívny typ, ako vzrušujúco krásna dekorácia priťahovala určitý typ filmárov a zodpovedala určitým presne vyhraneným producentským zámerom, kde na hereckých schopnostiach, ani na kvalitných scenároch až tak veľmi nezáležalo.

Zdalo sa, že Raquel je zrodená iba pre lacný biznis a zrýchlený pulz mužskej časti publika a že takou zostane až po fyzické uvädnutie, keď na ňu všetci zabudnú a dovolia jej robiť v kine nanajvýš biletárku. 

Typickým príkladom využitia jej silného sexepílu bol film Milión rokov pred Kristom, kde jeho tvorcovia kládli veľký dôraz predovšetkým na výber a strih kožušinových, takpovediac „neandertálskych" bikín pre Raquel.

Bola to obrovská mystifikácia, falošný obraz pravekej Venuše, ktorú dobre poznáme z nálezov podobným beztvárnym vreciam, zobrazujúcim gravidné ženy - udržiavateľky rodu. Raquel bola a je dodnes Venuša, lenže antická...

Americká herečka má za sebou zhruba päťdesiatku filmov, nie všetky sú však limonády s erotickou polevou. Niekedy nestačilo byť iba krásnou dekoráciou, niekedy musela aj hrať, vyprovokovaná náročným scenárom, vedená dobrým režisérom a vybičovaná skvelými hereckými výkonmi svojich filmových partnerov.

Hrala aj v naozaj dobrých filmoch, akým bol napríklad western Sto pušiek. V jednom z rozhovorov vyslovila takéto želanie: „Vždy som túžila stretnúť režiséra, ktorý ma podnieti ukázať všetko, čo viem. Pri väčšine som mohla iba ukázať, čo mám."

Vo filme prestala účinkovať v roku 1977, k naozajstnému krachu jej filmovej dráhy však prišlo roku 1980, keď po dvoch týždňoch nakrúcania filmu prevzala jej úlohu o 15 rokov mladšia Debra Wingerová. Pre mnohé iné herečky by to znamenalo koniec - nie však pre herečku, tanečnicu a speváčku Raquel.

Tá sa nevzdala! Vo vyčerpávajúcom súdnom procese si od filmovej spoločnosti vybojovala odškodné vo výške niekoľkých miliónov a začala si budovať novú kariéru. „Širokospektrálne" záujmy z mladosti sa jej teraz hodili - vrátane baletnej školy, štúdia klasického tanca, práce fotomodelky a televíznej hlásateľky z jej začiatkov.

Dobre vyzerať je drina
Hollywood už potom dôsledne ignorovala, upriamila sa na vlastné revuálne programy a nakrúcanie v televízii. V tom čase na seba azda najviac upozornila v broadwayskom muzikáli Žena roka, kde dosiahla dokonca aj uznanie obávaných newyorských divadelných kritikov.

Aj keď nebudeme preceňovať názory ľudí, čo nevedia vytvoriť, iba vo svojich recenziách spotvoriť, jednako toto uznanie opätovne dokazuje, že Raquel nie je iba krásnou kulisou. 

V tomto období života, zvyčajne nazývanom životnou jeseňou, Raquel prežíva prekrásne babie leto, ba podľa niektorých ctiteľov ešte väčší zázrak.

Tak či onak je zápas tejto krásnej ženy s vekom obdivuhodný. Ešte aj dnes ju považujú za ženu snov, pritom nie je súborným umeleckým dielom plastickej chirurgie, na rozdiel od nejednej podstatne mladšej kolegyne. Sama povedala: „Dobre vyzerať je môj džob. Za to som platená."

Neodmysliteľnou súčasťou jej fitnestréningu je joga a dennou samozrejmosťou racionálna výživa. Neklame nás, priznáva, že dobre vyzerať je drina. Je vytrvalá a dôsledná, nepoľavuje, nezľahčuje si svoju cieľavedomú prácu na udržiavaní fyzickej a psychickej sviežosti a kondície.

Je maximalistka, čo vtipne vystihla týmto vyjadrením: „Vždy som použila kanón, keď som chcela zastreliť blchu!" R. Welchová našla odvahu v kráľovstve hamburgerov propagovať racionálnu výživu.

To je jej vari najodvážnejší životný krok, vlastne životný program. Píše a vydáva knihy o fitnes a nakrúca videá, podľa ktorých trénujú milióny Američaniek aj Neameričaniek, ba možno aj tá časť jej mužských obdivovateľov, ktorá sa vzdala vysedávania pri pive.

Čo dodať k jej story? Azda to, čo vyslovil francúzsky spisovateľ Robert Merle, ktorý povedal čosi v tom zmysle, že človek môže brzdiť starnutie a udržiavať si telesnú aj duševnú sviežosť, ak má na to nielen vedomosti, ale aj náležité finančné prostriedky. A to Raquel má!

Biznis ju neopustil, no zrejme aj preto, že si preň udržala podmienky i telesné proporcie. A v kritickej chvíli možno aj preto, že z filmových nebies neopľula televízny suterén... Víťazi nad časom sú vždy zaujímaví, príťažliví a obdivovaní.