Streda 28. február 2024

extra plus

Marec 2008

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Žije Nessie?

Podľa legendy je škótske jazero Loch Ness domovom tajomného tvora

Nela Mayerová

Všetky fotografie, filmy aj videozáznamy legendárnej príšery Nessie boli označené za podvrh alebo omyl. Približne jedenásťtisíc ľudí tvrdí, že ju videlo. Ide o potomka zvieraťa z dávnej minulosti alebo o paranormálnu bytosť? Je lochnesská príšera výmysel, alebo naozaj existuje?

Falošná fotografia
Ešte pred desiatimi rokmi stovky ľudí vídali tajomné zviera v druhom najväčšom škótskom jazere Loch Ness (hĺbka 230 metrov, hovorí sa mu aj bezodné jazero). V poslednom čase ich je podstatne menej. Minulý rok preslávené monštrum videli len dvaja ľudia a v roku 2006 traja.

Doslova kultovou fotografiou sa stala snímka, ktorú v šesťdesiatych rokoch odfotil londýnsky lekár Robert Kenneth Wilson. Po prvý raz bola táto fotografia zverejnená v roku 1964.

Wilson však nikdy netvrdil, že je to Nessie. Hovoril, že len fotil niečo uprostred jazera, keď tam pozoroval vtáky. Na fotografii vidieť vztýčenú hlavu nad hladinou, ktorá mala údajne patriť Nessie. Po dlhých rokoch sa ukázalo, že išlo o podvod.

Priznal sa k tomu v roku 1975 jeden z troch ľudí, ktorí fotografiu pomáhali zrealizovať. Hlava bola namontovaná k detskej hračke - ponorke. Ľudia však radi veria legendám, a preto priznanie sa k podvodu nespôsobilo nijaký veľký rozruch - len málokto ho bral vážne.

Záhadou dodnes zostáva aj šestnásťminútový filmový záber, ktorý v roku 1938 nafilmoval istý juhoafrický turista. Film odovzdal odborníkovi na lochnesskú záhadu doktorovi Burtonovi, ktorý z neho vo svojej knihe o Nessie zverejnil len jediné obrazové políčko.

Zvyšok filmu nikdy nezverejnili. Mnohí nadšenci vtedy verili, že aj onen jediný obrázok je jasným dôkazom o existencii Nessie.

Neuzavretá kapitola
Časom sa objavili ďalšie filmy a videozábery. Posledný pochádza z 26. mája minulého roku. Ide o dvojminútový záznam, ktorý nakrútil Gordon Holmes. Podľa odborníkov je to dosiaľ najlepší záznam Nessie, aký bol kedy urobený.

Holmes ju nasnímal, ako pláva k severnému brehu jazera. Väčšinu tela mala pod vodou, občas vystrkovala hlavu a nechávala za sebou veľké vlny. Počas nasledujúcich dní odvysielali Holmesov videozáznam televízne stanice na celom svete.

Vyvolal senzáciu nielen obsahom, ale aj výbornou kvalitou. Na záberoch vidno pätnásť metrov dlhého tvora, pohybujúceho sa vo vode rýchlosťou asi desať kilometrov za hodinu.

Podľa viacerých odborníkov, ktorí záznam videli, také veľké zviera nemôže byť prerastený tuleň alebo úhor. Na druhej strane silnie skepticizmus vedcov tvrdiacich, že v jazere Loch Ness nemôže existovať zviera veľkých rozmerov.

Dôvod? Nenašlo by dostatok potravy na prežitie, lebo jazero je veľmi chudobné na obživu. A to aj napriek jeho veľkej ploche, unikátnej hĺbke i skutočnosti, že do jazera ústi sedem riek. V roku 1968 však uskutočnil profesor Tucker z univerzity v Birminghame vedeckú expedíciu pomocou sonarov.

V záverečnej správe pre tlač Trucker konštatoval, že sonarové lúče zachytili v jazere veľké pohyblivé objekty. Vyhlásil, že evidentne išlo o veľké živočíchy a vylúčil možnosť, že by išlo o bežné ryby.

Dodal, že členovia expedície sú v pokušení uveriť, že to mohla byť povestná lochnesská príšera, ktorú sa expedícii podarilo po prvý raz v histórii sledovať pri jej pohybe pod vodnou hladinou. Ďalšia sonarová expedícia pod vedením Andrewa Carolla zaregistrovala veľký živý objekt, ktorý odrážal vlny celé tri minúty.

Podľa odhadov išlo o zviera dlhé najmenej šesť metrov s hmotnosťou približne dvakrát väčšou ako trojmetrová veľryba. Viac sa zistiť nepodarilo. Takzvaná Veľká expedícia v roku 1970 použila na skúmanie jazera systém mikrofónov fungujúcich pod vodou.

Tie boli umiestnené v rôznych hĺbkach na rôznych miestach jazera. Mikrofóny zaznamenali zvuky, ktoré údajne mohli patriť veľkým neznámym tvorom. V auguste 2003 sa vydal k jazeru televízny štáb BBC.

Jeho členovia použili šesťsto sonarov, aby dokonale preskúmali celé jazero. A výsledok? Expedícia nenašla po Nessie ani stopy. Tím BBC prišiel k záveru, že Nessie neexistuje.

Minulý rok sa však do honby za Nessie zapojil anglický bookmaker William Hill. Ponúkol milión libier tomu, kto dokáže priniesť presvedčivý a nevyvrátiteľný dôkaz o existencii Nessie a odovzdať ho Múzeu prírodnej histórie.
Táto výzva vyvolala novú vlnu záujmu o Nessie. Kapitolu o lochnesskej záhade sa zrejme ešte dlho nepodarí uzavrieť.