Streda 28. február 2024

extra plus

Marec 2008

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Pozor na ekzém

Poradňa

Peter Filipko

Každý z nás sa aspoň raz v živote stretol s nepríjemnými dlhodobými červenými fliačikmi na tele, so suchou popraskanou kožou, mokvajúcimi rankami a nepríjemným svrbením. Ten, kto to zažil, vie, že ide nepríjemné ochorenie, ktoré má svoje pomenovanie: ekzém. Patrí medzi najčastejšie kožné choroby.

Z viacerých typov ekzémov sú najznámejšie dva - atopický (vrodený) a kontaktový (získaný). Atopické ekzémy sa vyskytujú od detstva najmä v lakťových a podkolenných jamkách a okolo zápästia. Príčinou atopického ekzému môže, ale nemusí byť alergia organizmu.

Jeho príznaky a priebeh sa nedajú presne opísať, pretože majú rôzne formy. Ide o veľmi rozšírené ochorenie, ktorým trpí v Európe až 20 percent populácie. Výskyt atopického ekzému stúpa najmä v mestách, pri dlhších pobytoch v uzatvorených priestoroch a býva tiež reakciou na aditíva v potrave či na znečistené životné prostredie.

Ekzém nie je infekčný, čiže sa neprenáša. Naopak, kontaktový ekzém spôsobuje škodlivina, prenikajúca do pokožky, a tá na ňu reaguje podráždením.

Okrem klasickej liečby kožní lekári radia, aby dieťa, u ktorého sa už stihol prejaviť vrodený sklon k ekzémom, matka dlhšie dojčila. Rovnako odporúčajú oddialenie prvého podávania bielkovinových pokrmov.

Liečenie kontaktového ekzém sa určuje na základe konkrétneho štádia ochorenia. Pri akútnych stavoch, keď je koža porušená a mokvá, sa používajú dezinfekčné obklady. Po ústupe sa aplikujú krémy s obsahom hormonálnych prvkov.

Pri objavení sa infekcie sú vhodné dezinfekčné krémy, prípadne s obsahom antibiotík. Na chronický ekzém sa aplikujú hormonálne masti, dechtové, s ichtyolom, kyselinou salicylovou. Veľký efekt majú hormonálne prípravky.

Na zmiernenie svrbenia sa používajú protialergické lieky (antihistaminiká), pôsobiace dlhodobejšie a nemajúce výrazný sedatívny účinok. Novým poznatkom v tejto oblasti je zistenie vedcov, že pacienti s kožným ochorením sú náchylnejší na sivý zákal, a preto by mali častejšie navštevovať očného lekára.

Príznaky kontaktového ekzému:

  • ochorenie vzniká po kontakte s nevhodnou látkou prejavuje sa svrbením postihnutého miesta, koža sčervenie, objavujú sa opuchy, vzniknú drobné vyrážky, rana môže mokvať, prípadne sa na nej tvoria hnisavé chrasty, koža je suchá a šupinatá

Príčiny kontaktového ekzému:

  • negatívne emócie, potenie, námaha a zmeny teploty prejavy ochorenia zhoršujú nevhodné potraviny fajčenie chemikálie lieky

Alternatívna liečba:

  • eliminácia alergénov odstránenie ložísk infekcie vyhýbanie sa dráždeniu a vysychaniu pokožky nie viac ako jedna sprcha alebo kúpeľ denne používanie mydiel, nevysušujúcich pokožku liečba porúch tráviaceho ústrojenstva, črevných parazitov liečba porúch metabolizmu, endokrinných ochorení udržiavanie čistého prostredia vylúčiť prípravky proti poteniu používanie bavlnenej bielizne vyhýbanie sa umelým nechtom, teplotným zmenám používanie nefarebného toaletného papiera zdravo sa stravovať