Streda 6. december 2023

extra plus

Apríl 2014

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Krikľúň alebo nudný prezident?

Vyhral amatér z Beverly Hills, prehral lepší rečník a schopnejší politik

Ľudovít Števko

Nestala sa nijaká tragédia: zvolili sme si kontroverzného podnikateľa a multimilionára Andreja Kisku za slovenského prezidenta.

Ak však existuje čosi ako etos, čosi ako etické hranice, ktoré by kandidát na najvyšší post v štáte nemal prekročiť, potom v prípade zvoleného prezidenta možno hovoriť o slovenskej hanbe. 

Známy politológ, ktorého nemožno upodozrievať z lásky k Robertovi Ficovi, povedal o majetku nášho multimilionára, že môže existovať podozrenie, že má úžernícke pozadie: „Je to na Slovensku najmenej vhodné odporúčanie na prezidentský úrad. To sa nepodarilo v nijakej z okolitých krajín."

Na Slovensku sa to však podarilo. Ak k tomu pripočítame ďalšie podozrenie, či vlastne dokázateľné styky so scientologickou sektou, potom by kandidáta na prezidenta malo len samotné takéto podozrenie diskvalifikovať. Na Slovensku sa to nestalo.

Z toho všetkého vyplýva smutné zistenie, že keby proti Ficovi vygenerovala nejaká skupina eskamotérov Upíra z Nosferatu, v prezidentských voľbách zvíťazí upír. 

Volebný tím porazeného kandidáta podcenil poldruharočnú antificovskú kampaň agresívne šírenú v médiách, ale najmä na sociálnych sieťach, kde dosahovala obludné rozmery.

Ak ktosi hovorí o špinavej kampani, tak na internete viedla špinavú kampaň len volebná kamarila Andreja Kisku. Peniaze vládnu svetom a vyhráva ten, kto vládne peniazmi.

Rozhodli teda peniaze a médiá, o ktorých Willi Wimmer z pravicového krídla nemeckej CSU nedávno povedal, že dokážu viac ako tanková divízia. A kto má médiá, môže postaviť verejnú mienku do laty, môže občanom vysvetliť čo je biele a čo čierne, kto je anjel a kto diabol.

Produkt marketingu
Paradigma anjela a diabla bola dopredu vyriešená, preto nebolo podstatné, či Kisku podporili pravicové strany, keď pohorel ich kandidát, či ho podporili ultraliberáli, kádéháci, alebo homosexuálna loby. 

Kiska podstúpil komunikačný tréning dávno pred začiatkom volebnej kampane, jeho tisíc bilbordov a plagáty na tému Dobrého anjela mu zabezpečili náskok a keď mu urobili PR v mekke slovenskej scientológie v Košiciach, to bol bonus navyše.

Maďaričov tím sa nechal učičíkať a nerátal s fenoménom zmeny, po ktorej inštinktívne prahne duša každého voliča. Tak sa stalo, že človek absolútne nepripravený na vysoký úrad vyhral, hoci viacerí z kandidátov na prezidenta z druhej polovice pelotónu boli schopnejší a čitateľnejší ako víťaz volieb.

Kiska mal však dosť času, aby marketingovo zvládol svoju úlohu: útočil proti monopolu jednej strany, udieral na city chudobných Slovákov, predvádzal svoju tvár dobrého anjela pripraveného spasiť Slovensko. 

Kiskovi stačilo niekoľko triviálnych, páčivých fráz, ktoré opakoval dookola, čosi na spôsob sľubov dvojnásobných platov za blahej pamäti Mikuláša Dzurindu.

Nič viac, nijaké posolstvo. Vyhral amatér z Beverly Hills, prehral lepší rečník a schopnejší politik.

Bude mať bábkovodiča?
Prehra Roberta Fica nie je fatálna, iba nepríjemná. Krikľúni z pravicového spektra typu Sulíka, Matoviča a Freša budú na neho dorážať v úporne snahe rozleptať Smer a exemplárne ho potrestať za jeho samojedinú parlamentnú väčšinu.

Politológovia už píšu scenáre ďalšieho vývoja od pokračovania Ficovej vlády s personálnymi úpravami na ministerských postoch až po demisiu predsedu vlády a vyvolanie predčasných volieb. Čo sa babe chcelo, to sa babe prisnilo.

Kto stál za Andrejom Kiskom sa dozvieme neskôr, keď sa ako nováčik rozhliadne po Prezidentskom paláci, keď si tam privedie svojich ľudí a keď sa ukáže, kto bude jeho bábkovodičom.

Je možné, že sa čoskoro dostane do konfliktu s vládou, lebo čím je prázdnejší džbán, tým viac narobí kriku, ale rovnako je možné, že bude nudným prezidentom, ktorému stačí, že sa mu splnil sen stáť na politickom výslní. 

Je ešte tretia možnosť, ktorú nikto nevysloví na plné ústa a za ktorou stojí otáznik: Bude slovenská politika pod plošnou kontrolou scientologickej centrály pre strednú Európu v Budapešti a pod dohľadom americkej Church of Scientology a jej tajnej služby O.S.A.?