Streda 6. december 2023

extra plus

Apríl 2014

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Slovíčkovo

Odvolaný arcibiskup Róbert Bezák ako mediálna hviezda

Eva Zelenayová

Odvolaný arcibiskup Róbert Bezák má rád publicitu. Ešte vo funkcii arcibiskupa prijal ponuku byť hosťom novinára Štefana Hríba na festivale Pohoda. Záznam z besedy v roku 2011 oslovil režiséra Petra Minaříka natoľko, že sa rozhodol s Bezákom nakrútiť dokument.

„Pripadalo mi neuveriteľné, ako svižne formuloval náročné teologické myšlienky," povedal pre denník Sme. Snímku o Bezákovi nazval Arcibiskup s ľudskou tvárou. 

Zároveň priznal, že nie je znalcom cirkevných pomerov a odmietol odpovedať na otázku, či je veriacim. Iba podotkol, že nikdy predtým nič, čo súvisí s náboženstvom, nenakrútil...

Porušil pápežské tajomstvo
Minaříkov dokument dlhodobo okupoval televízne obrazovky na Slovensku, lebo mal „to šťastie", že zachytil udalosť odvolania Bezáka z funkcie arcibiskupa. Odrazu o odvolaného dušpastiera prejavili záujem aj slovenskí tvorcovia a začali bičovať vášne.

Slovenská televízia mu venovala priestor v Reportéroch, okrem nej sa ním zaoberala TA3 a aj pre ďalšie televízie bol trhákom. 

Prvé strany novín prinášali bombastické titulky: Už sa valí cirkevná špina!, Praktiky cirkvi prirovnal k ŠtB! a ďalšie im podobné - útočiace na katolícku cirkev.

Čo sa vlastne stalo? Róberta Bezáka pápež Benedikt XVI. v apríli 2009 vymenoval za trnavského arcibiskupa. Trochu nezvyčajne, lebo nepochádzal z Trnavskej arcidiecézy.

List Apoštolskej nunciatúry v SR vydaný 9. júla 2012 vysvetľuje, ako došlo k odvolaniu Bezáka: „Na základe početných podnetov poslaných priamo Svätej stolici kňazmi a veriacimi ohľadom pastoračnej situácie v Trnavskej arcidiecéze Štátny sekretariát Jeho Svätosti poveril Kongregáciu pre klérus pripraviť apoštolskú vizitáciu v tejto partikulárnej Cirkvi s cieľom, aby preskúmala pravdivosť sťažností týkajúcich sa biskupa arcidiecézy J. E. Mons. Róberta Bezáka.

Apoštolská vizitácia sa uskutočnila od 22. januára do 1. februára 2012 a za apoštolského vizitátora bol vymenovaný litoměřický biskup z ČR - J. E. Mons. JanBaxant."

Ďalej list obsahuje rozhodnutie Svätého otca, ktorý požiadal Róberta Bezáka, aby sa zriekol pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy. Ten to však odmietol, a preto ho Svätý otec odvolal. Toto rozhodnutie bolo zverejnené 2. júla 2012.

V liste sa konštatuje, že odvolaný arcibiskup urýchlil zverejnenie tejto správy, čím porušil pápežské tajomstvo. Áno, Bezák 1. júla počas svätej omše oznámil, že bol pozbavený svojho úradu bez udania dôvodov, čo nebola pravda. Zaujímavé, že televízia bola pri tom.

Bez odpovede
Priaznivci Bezáka a jeho mediálni imidžmejkri sú Bezákom úplne fascinovaní. Najmä Anton Srholec, kňaz, ktorý sa otvorene postavil proti cirkevnej hierarchii a tvrdí, že je to posledná bašta totality. 

Najvýrečnejšie však o osobnosti Bezáka vypovedajú knižky jeho rozhovorov, v ktorých sa prejavuje ako dieťa, ktoré sa nevie zmieriť s tým, že mu zobrali jeho obľúbenú hračku.

„Vedel som, že musím odísť, ale nevedel som kam a už vôbec som si nedokázal predstaviť, čo budem robiť, ja som sa už totiž stal biskupom. 

Nebolo cesty späť," zdôveruje sa Márii Vrabcovej v knižke Vyznanie. Z každého riadka sa valia ponosy, ako bude teraz existovať, kde sa on postaví v kostole, keď nemá nijaké poverenie?

Vyzradí aj všetky svoje podniknuté cesty za kardinálmi, ktorých žiadal o pomoc, aby kúria prehodnotila rozhodnutie pápeža. 

Cestoval aj do Kanady... A nič. Nijaký ohlas. Priznáva: „Od istej osoby, ktorá má vo Vatikáne dosť vysoké postavenie, som dostal odkaz, že odpoveďou je aj to, keď mi pápež neodpovedá."

Svätý otec Benedikt XVI. rozhodol o odvolaní arcibiskupa, pápež František vymenoval na jeho miesto nového, čím len potvrdil rozhodnutie svojho predchodcu. Od čias sv. Augustína platí: Rím rozhodol, vec je skončená. Pre bojovníkov proti cirkvi to však neplatí.

Svedčí o tom aj najnovší dokument moderátorky bulváru Arcibiskup Bezák zbohom. Podľa filmových kritikov podlieza aj bežný štandard televíznej relácie.

„Dúfam, že sa tento film dostane aj k pápežovi Františkovi a pomôže túto kauzu konečne vyriešiť," povedala po premiére Oľga Záblacká.

„Kde bolo, tam bolo, bola krajina Slovíčkovo a v nej Arcík Bezáčik. Ľúbili ho ovečky aj včielky, zastupoval Vatičkán," recitujú herci Latinák a Jakab rozprávku o odvolanom Bezákovi v Záblackej dokumente. Osloví aj pápeža Františka?