Štvrtok 20. jún 2024

extra plus

Máj 2014

Aktuálne číslo

Foto: Michaela KolimárováFoto: Michaela Kolimárová

Pravda o Ukrajine a Kryme

Odštartoval prvý Diskusný klub Extra plus

Ľudovít Števko

Kto má možnosť sledovať zahraničné médiá a internet musí dospieť k názoru, že slovenské noviny, rádiá a televízne stanice prinášajú o udalostiach na Ukrajine a na Kryme neobjektívne informácie z druhej ruky. 

Podľa dokumentu BBC je v novej ukrajinskej vláde evidentný vplyv fašistov. Kličkov Udar, Svoboda Oleha Ťjahniboka, Trizub a banderovský konglomerát Pravý sektor teroristu Dmytryja Jaroša známeho z bojov v Čečensku sú toho neklamným znakom.

Podobne aj portréty a pomníky známeho fašistu Stepana Banderu rozosiate po Kyjeve a iných mestách západnej Ukrajiny nie sú nijakou zvláštnosťou. 

Podľa našich oficiálnych politických vykladačov sú extrémistické prejavy fašistického razenia na Ukrajine iba okrajovou záležitosťou.

Vraj je oveľa dôležitejšie porušenie medzinárodného práva v podobe tzv. anexie Krymu Ruskou federáciou.

Úspešný prvý pokus
Propagandistické mýty o kyjevskom Majdane, legitímnosti novej ukrajinskej vlády a pripojení Krymu k Rusku sa pokúsil uviesť na správnu mieru prvý Diskusný klub Extra plus pod názvom Pravda o Ukrajine a Kryme, ktorý zorganizovala redakcia nášho časopisu 9. apríla v bratislavskom hoteli Tatra v Bratislave.

Bol to úspešný pokus. A nielen preto, že miestnosť praskala vo švíkoch, ale najmä pre zasvätené komentáre odborníkov a ich odpovede na široký okruh otázok z publika. 

So svojimi názormi vystúpili politici - predseda SNS Andrej Danko, predseda KSS Jozef Hrdlička a analytici - expert na zahraničnú politiku František Škvrnda z Ekonomickej univerzity v Bratislave, historik Jevgen Rogovoj z Charkovskej univerzity a pravoslávny kňaz a publicista Vladimír Mohorita. Podujatie moderoval a otázky hosťom kládol šéfredaktor Extra plus Pavel Kapusta.

Hneď v úvode diskusného klubu poslucháčov zaujal historický exkurz do problematiky súčasných udalostí na Ukrajine a Kryme, v ktorom nechýbali ani geopolitické súvislosti. 

Nie je to tak dávno, čo sivá eminencia americkej zahraničnej politiky Zbigniew Brzezinski vyjavil bez škrupúľ strategický cieľ amerického establishmentu, že nový svetový poriadok sa má budovať ako hegemónia USA proti Rusku, na účet Ruska a na rozvalinách Ruska.

Pre dosiahnutie tohto cieľa je podľa Brzezinského potrebné nielen odtrhnúť Ukrajinu od Ruska, ale ju postaviť proti Rusku ako nepriateľovi...

Propagandistická vojna EÚ a NATO
V Diskusnom klube Extra plus odzneli nielen známe fakty o tom, ako sa podvodne a pod hrozbou brutálneho násilia hlasovalo v ukrajinskom parlamente pri odvolávaní legitímne zvolenej vlády, ale aj o „neznámych" snajperoch na Majdane, ktorí strieľali do policajtov i rebelov, aby vyvolali nekontrolovanú vlnu násilia. 

Streľba na Majdane nápadne pripomínala snajperské vražedné orgie počas farebných revolúcií v iných častiach sveta.

Našťastie, nestrieľalo sa, alebo sa nestihlo strieľať v Simferopole a iných mestách na Kryme, vďaka rozvahe obyvateľstva a prítomnosti ruských vojsk zo základne Čiernomorskej flotily v Sevastopole.

Aj pre Krym bol pripravený násilný scenár. Pravý sektor ukrajinských banderovcov spolu s tatárskymi bojovníkmi, ktorí prešli tréningovými tábormi sýrskych teroristov, mali zmeniť Krym na druhé Čečensko, pričom Čierny Peter mal zostať v rukách Rusov.

Propagandistická mašinéria EÚ a NATO spustila pokrik o nezákonnosti referenda na Kryme, na ktorom sa zúčastnilo, čuduj sa svete, 83 percent voličov a z nich sa vyše 96 percent vyslovilo za pripojenie k Ruskej federácii.

Otázku možno položiť aj takto: Môže byť meradlom zákonnosti použitie zbraní a nie vôľa občanov? Alebo už neplatí zákon starogréckej demokracie Vox populi vox Dei? 

Diskusný večer v Tatre nastolil množstvo zaujímavých a oprávnených otázok, ktoré v našich zglajchšaltovaných médiách nemajú nijaký priestor. 

Dobrou správou je, že podobné diskusie na aktuálne témy a stretnutia s ľuďmi, ktorí majú široký rozhľad a nepodliehajú mediálnym manipuláciám sa budú konať pravidelne každý mesiac.

Fotografie:
Zostrihané videozáznamy z najzaujímavejších momentov Diskusného klubu Extra plus na tému Pravda o Ukrajine a Kryme si môžete pozrieť na webovej stránke Extra plus a dostupné sú aj na portáli YouTube.