Foto: Jana Birošová
Pôdne eldorádo
Martin Dugas
Slovensko pripomína paralyzovaného hraboša, ktorý strnulo hľadí do očí bruselskej zmije a čaká, čo urobí s jeho norou aj pôdou.
Uvádza sa to v razantnom vyhlásení SNS, ktorá bije na poplach: slovenská pôda sa môže trestuhodne lacno a úplne legálne dostať do rúk cudzincov.
Prvého mája sa totiž skončilo prechodné obdobie dohodnuté s EÚ a slovenskú pôdu môžu voľne kupovať aj zahraničné fyzické osoby.
Vláda sa teraz rýchlo snaží predísť katastrofe návrhom pôdneho zákona, ktorý predkladá NR SR na schválenie v zrýchlenom konaní, a ktorý má požiadavky na cudzích kupcov špecifikovať, ale s účinnosťou až od júna.
„Vláda pripustila, aby bolo na Slovensku mesačné pôdne eldorádo," uvádza sa vo vyhlásení, podpísanom prvým podpredsedom SNS Rafaelom Rafajom, ktorý návrhu kabinetu ďalej vyčíta: „Nepochopiteľné je paragrafové mlčanie o verejnom záujme k pôde ako legitímnemu prostriedku na zabezpečenie potrieb spoločnosti.
Úplne neprijateľná je zmena statusu a terminológie z ,poľnohospodárskej pôdy' na komerčne chápaný ,poľnohospodársky pozemok' ."
Lenže „pôda ako tovar je zakotvená už v prístupových dohodách SR a EÚ z roku 2004," bráni sa minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.
Po pokútnom predaji strategických podnikov tak pred očami verejnosti po desiatich rokoch dozrievajú ďalšie plody ovocia „proslovenských" bojovníkov dzurindovsko-figeľovskej kamarily v Bruseli.
„Pôda patrí len a len národu, ktorý na nej tisíce rokov žije, tvorí buduje, a aj na nej umiera," pripomína Rafaj.
Ostáva veriť, že sa nenaplní ani hrozivé konštatovanie z jeho vyhlásenia: „Teraz môžeme len smutne konštatovať, že rozširovanie únie o strednú Európu bolo pre Západ biznisom storočia."
Fotografia:
„Pôda patrí len a len národu, ktorý na nej tisíce rokov žije, tvorí, buduje a aj na nej umiera. Od čias Svätopluka príroda vytvorila 12 centimetrov pôdy," pripomína kandidát na europoslanca Rafael Rafaj.