Piatok 1. december 2023

extra plus

Jún 2014

Aktuálne číslo

Foto: Michaela KolimárováFoto: Michaela Kolimárová

Európa podľa amerických nôt

Májový Diskusný klub Extra plus o črtajúcej sa plynovej kríze a geopolitických súvislostiach

Ľudovít Števko

Západné médiá nehovorili pravdu o masakre v Odese, kde 70 amerických žoldnierov a Čierne gardy, ktoré sú reinkarnáciou jednotiek Waffen SS, zaživa upálili a postrieľali desiatky nevinných civilistov, keď chceli uniknúť z horiacej budovy.

Slovenské masovokomunikačné prostriedky a mediálne vychytený rusofóbny analytik Duleba mlčali o masívnych útokoch ukrajinskej armády na Slovjansk v Doneckej oblasti, kde delostrelecká paľba takmer zničila dedinu Semenivka.

Kto by už len počítal mŕtvych ukrajinských občanov, keď ide o geopolitické záujmy istej demokratickej veľmoci a NATO. Žijeme v dobe dezinformáciií, aké nemajú v moderných dejinách planéty obdobu.

Médiá a analytici platení za výrečnosť nám na objednávku politikov podávajú jednostranný a pokrivený obraz udalostí vo svete pomocou osvedčených psychologických zbraní, ktorými forsírujú len povrchné fakty a zamlčiavajú podstatné príčiny a súvislosti.

Osobitne dnes, v čase vyostreného geopolitického boja medzi Západom a Ruskom, v ktorom je susedná Ukrajina obetným baránkom, pociťujeme žalostný nedostatok - keď už nie objektívnych informácií, tak aspoň alternatívnych pohľadov na udalosti za našimi východnými hranicami.

Májový diskusný klub Extra plus bol v poradí druhou alternatívnou názorovou platformou, na ktorej za moderovania šéfredaktora Pavla Kapustu o udalostiach na Ukrajine, črtajúcej sa plynovej kríze a iných ekonomických a geopolitických súvislostiach opäť diskutovali známe osobnosti.

Do kongresovej sály bratislavského hotela Tatra tentoraz zavítali exprimátor Žiliny a expredseda SNS a kandidát do Európskeho parlamentu za Kresťanskú slovenskú národnú stranu Ján Slota, podpredseda Komunistickej strany Slovenska Pavol Suško, ekonóm a prognostik SAV Peter Staněk a ekonomický analytik a ďalší kandidát na europoslanca za KSS Marián Vitkovič.

Súboj civilizačných modelov
Na večernom stretnutí s početným publikom a za prítomnosti kamier zazneli zaujímavé otázky a ešte zaujímavejšie odpovede politikov a ekonómov, ktoré by nikdy neprešli cenzúrou súčasných slovenských médií.

Vlastne slovenské médiá v pravom zmysle slova ani neexistujú, ako na margo debaty povedal Marián Vitkovič. Podľa neho sa Slovensko v informovaní občanov dostalo do stavu horšieho ako pred rokom 1989."

Pravú príčinu konfliktu na Ukrajine a okolo Ukrajiny nepomenuje v médiách nikto, hoci je zrejmé, že tu ide o súboj dvoch civilizačných modelov, o ekonomickú vojnu, ktorú neriadia suverénne vlády, ale najsilnejšie oligarchické skupiny sveta.

Slovensko je v tejto vojne ako člen EÚ a NATO medzi dvoma mlynskými kameňmi, pretože je energeticky viazané na Rusko.

Na obzore sa črtá plynová kríza ako dôsledok neschopnosti EÚ samostatne, bez dirigizmu USA, riešiť problémy Ukrajiny, ktorú čaká politická a ekonomická paralýza.

Pre Slovensko nie je taká dôležitá technická otázka zavedenia reverzného toku plynu na Ukrajinu, ako skôr otázka kto to všetko zaplatí, lebo je dopredu jasné, že náš chudobný východný sused to nebude.

Má totiž neriešiteľné ekonomické a sociálne problémy, ktoré budú neriešiteľné aj napriek vysokým pôžičkám.

Ukrajina svoje dlhy nikdy nesplatí a Európska únia sa ocitne v rovnakej bezvýchodiskovej situácii ako pri platení za dlhy Grécka.

Hra o Rusko
Dôsledky plynovej krízy, ktorá nás neminie, citeľne zasiahnu ukrajinské obyvateľstvo, ale neobídu ani Slovensko, kde súčasné výdavky za energiu tvoria až 21 percent z celkového príjmu domácností.

Čo bude znamenať zdraženie plynu pre našich občanov je zrejmé aj zo štatistických údajov, z ktorých vyplýva, že 80 percent slovenskej populácie neušetrí mesačne ani euro, žije z ruky do úst.

Z hľadiska celkových energetických potrieb Ukrajiny je zmluva o zabezpečení reverzných dodávok plynu iba zaujímavým kusom papiera, ako tento slovenský záväzok nazval v interview pre TASR svetoznámy ekonóm George Friedman.

Napokon, problém plynu bude iba druhotným nepríjemným problémom črtajúcej sa studenej vojny medzi Západom a Východom, ktorú nezačalo Rusko. Taktovku studenej vojny držia v ruke Američania a Európa iba hrá podľa ich nôt.

Je to hra o Rusko. Obama na stretnutí so svetovými elitami povedal: „Rusko vždy bolo, je a bude strategickým nepriateľom Spojených štátov."

Fotografie:
Zostrihané videozáznamy z májového Diskusného klubu Extra plus na tému Spôsobí ukrajinská kríza plynovú a ropnú krízu? si môžete pozrieť na webovej stránke Extra plus a dostupné sú aj na portáli YouTube.

Pozrite si videá z Diskusného klubu Extra plus

Pozrite si fotografie z Diskusného klubu Extra plus