Streda 6. december 2023

extra plus

Apríl 2014

Aktuálne číslo

Foto: Zuzana KohútkováFoto: Zuzana Kohútková

Himaláje drzosti

Martin Dugas

Zápach špinavej kortešačky ultranacionalistickej strany Jobbik pred aprílovými parlamentnými voľbami v Maďarsku prenikol aj na juh Slovenska.

„Határobok nélkül képviselünk minden Magyart," bez hraníc zastupujeme všetkých Maďarov, hlásal bilbord bezostyšne propagujúci „slovenského" kandidáta na predmestí Dunajskej Stredy.

Jediný, kto sa podujal rozpínavej chobotnici honvédskeho extrémizmu klepnúť po chápadlách, bola SNS. Jej aktivisti pútač začiatkom mesiaca symbolicky prekryli bielou plachtou.

„Na bilborde vidíme dosah maďarského zákona o dvojakom občianstve, keďže veľkoplošná reklama propaguje slovenského štátneho občana vo voľbách Maďarska," povedal prvý podpredseda SNS Rafael Rafaj počas symbolického zahalenia plagátu na niekoľko minút. „Je to drzosť Jobbiku, ktorý propaguje na území SR svoju politiku," dodal.

Rovnako drzí boli dvaja miestni úderníci, ktorí sa pokúšali protestu zabrániť. Najviac sa rozdrapoval prenajímateľ reklamnej plochy, ktorého „majetku" sa stúpenci SNS ani nedotkli.

Komunikoval výlučne v maďarčine, no blysol sa aj ako polyglot: „Fuck your Slovak," vypotil vulgárnu anglickú vetu, ktorú netreba prekladať. Napokon demonštratívne opľul slovenskú štátnu zástavu, čo si už pýtalo zásah polície.

Strážcovia zákona napokon dorazili v dvoch autách, ale až na zavolanie samotného zurvalca, ktorý sa domáhal „ochrany svojho majetku". 

Rafaj policajtom tlmočil podozrenie zo spáchania trestného činu hanobenia štátnych symbolov. „My sme tu, aby sme zabránili fyzickému napádaniu," povedal jeden zo zasahujúcich ochrancov poriadku.

Omyl! Sú tu na dohľad nad dodržiavaním všetkých zákonov vrátane právnych noriem na ochranu štátnosti a jej symbolov - ako príslušníci PZ SR, či už slúžia v Banskej Bystrici alebo v Dunajskej Strede. Ak im to nadriadení nevysvetlili, rozhodne by tak mali učiniť čo najskôr.