Monitor zahraničných udalostí
Benátčania chcú nezávislosť
Takmer 90 percent obyvateľov talianskeho regiónu Benátsko sa v internetovom referende vyjadrilo za vyhlásenie nezávislosti od Talianska. Plebiscit síce nemá nijakú právnu silu, no jasne dokumentuje nespokojnosť Benátčanov s vládou v Ríme. Tú obviňujú z nedostatku rešpektu k bohatému regiónu, ktorý centrálna vláda podľa nich finančne zneužíva. Samotný plebiscit sa inšpiroval španielskym Katalánskom a Škótskom, kde usporadúvajú referendum o nezávislosti v druhej polovici roku 2014, a to aj bez súhlasu vlád v Madride a Londýne.
SNS má väčšinu
Jednoznačným víťazom marcových predčasných volieb v Srbsku sa stala Srbská pokroková strana (SNS) pod vedením súčasného vicepremiéra Aleksandara Vučiča. Podľa oficiálnych výsledkov získala 48,4 percenta hlasov a bude mať absolútnu väčšinu, 158 kresiel v 250-člennom parlamente. Socialistická strana končiaceho premiéra Ivicu Dačiča získala 13,5 percenta hlasov. Opozičná Demokratická strana (DS) bude mať 19 poslancov a do parlamentu sa s rovnakým volebným ziskom dostalo aj novozaložené hnutie bývalého lídra DS a dvojnásobného exprezidenta Borisa Tadiča.
Putin láme rekordy
Podiel Rusov spokojných s prezidentom Vladimirom Putinom je momentálne najvyšší od roku 2008. Vyplýva to z výsledkov prieskumu nezávislého Levadovho centra, ktoré priniesol spravodajský portál RIA Novosti. Putina ako hlavu štátu podľa nich uznáva 80 percent Rusov. Popularita trojnásobného prezidenta stúpla od jeho parlamentného prejavu o situácii na Kryme o osem percent.
Zatykač na Saakašviliho
Gruzínske úrady pohrozili exprezidentovi Michailovi Saakašvilimu vydaním medzinárodného zatykača na jeho osobu. Kontroverzný politik totiž ignoruje predvolanie tbiliskej prokuratúry vo veci vyšetrovania smrti premiéra Zuraba Žvaniju z roku 2005 a ďalších káuz, v ktorých vzniesla obvinenia voči jeho spojencom. Saakašvili sa opakovane vyjadril, že sa neplánuje vrátiť do vlasti.