Streda 6. december 2023

extra plus

Apríl 2014

Aktuálne číslo

Poľutovaniahodné prekrúcanie histórie

Výrok amerického prezidenta Baracka Obamu, že „Kosovo sa odtrhlo na základe referenda", je podľa svetových expertov poľutovaniahodným prekrúcaním histórie. 

Vo svojom prejave v Bruseli Obama povedal: „NATO zasiahlo v Kosove až po štyroch rokoch zlého zaobchádzania s tamojším obyvateľstvom a Kosovo sa odtrhlo na základe referenda, ktoré sa uskutočnilo v spravodlivých a demokratických podmienkach."

V skutočnosti však Kosovo v roku 2008 jednostranne vyhlásilo nezávislosť od Srbska prijatím deklarácie v parlamente. Šéf predstavenstva bosnianskej Republiky Srbskej v USA Obrad Kesič na margo Obamovho vyhlásenia povedal, že ho možno interpretovať viacerými spôsobmi.

 „Obama ukázal, že nie je oboznámený so situáciou v Kosove a s tým, akým spôsobom bola vyhlásená jeho nezávislosť; teda, že sa to všetko dialo za demokratickej vlády v Belehrade, ktorá mala veľkú podporu Európy i Ameriky," podotkol Kesič.

„Tento výrok predstavuje poľutovaniahodné prekrúcanie histórie, zvlášť z pohľadu, že prvotnú teritoriálnu amputáciu Kosova od Srbska v roku 1999 vykonali USA a ich spojenci v NATO," uviedol Ted Galen Carpenter, analytik amerického inštitútu Cato.

TASR