Piatok 1. december 2023

extra plus

Jún 2014

Aktuálne číslo

Čierny padák

Marek Mahút

Keď sa lačný trnavský Róm za skorého májového rána vybral na rutinnú zlodejskú obchôdzku „na železá", isto netušil, že tentoraz nezásobí zberné suroviny plodom svojej činorodej práce, ale demokratické masmédiá srdcervúcim škandálom, ktorý vyústi do vyhodenia moderátorky z RTVS. 

Za objekt svojho ušľachtilého úsilia si totiž nevedomky vybral dom športovej hlásateľky Kristíny Kormúthovej, odkiaľ sa snažil strhnúť odkvapovú rúru.

Moderátorka sa zobudila na príšerný rachot a so svojím zážitkom sa v rozhorčení zdôverila na sociálnej sieti. „Nejaký nedonosený, smradľavý Cigán vám z domu kradne štvormetrovú rínu," žasla v statuse, v ktorom si hneď položila rečnícku otázku: „Prečo ,toto' nemôžeme my poľovníci strieľať ako škodnú?"

Vzápätí demokratická tlač zamrela vo svätom vytržení a RTVS odpovedala padákom „za šírenie rasistických názorov" pre Kristínu, ktorej už nepomohla ani kalvária poníženého pokánia.

A ako si mala hriešnica počínať demokraticky, v súlade s proklamovanou slobodou prejavu? Zrejme mala zalarmovať políciu, ktorá by mala dve možnosti.

Buď zasiahnuť a vystaviť sa zavýjaniu tej istej demokratickej tlače, ombudsmanky a ľudskoprávnych organizácií, čeliac tradičným obvineniam z rasizmu. 

Alebo sa zariadiť podľa svojich kolegov z Krásnohorského Podhradia, ktorí rómsku kriminalitu nedávno odmietli vyšetrovať s nepriestrelným vysvetlením, že ide o „obvyklý spôsob života tohto etnika".

Takto zrejme demokratická tlač chápe aj májovú rómsku návštevu u Kormúthovej, na margo ktorej na stránkach SME, Trendu či Nového času nepadlo jediné slovko rozhorčenia. 

Naopak, z vysielania bolo treba stiahnuť a z roboty vyhodiť práve moderátorku. Veď čo keby zostala na obrazovkách RTVS, z ktorých by raz zaznela pravda?