Piatok 1. december 2023

extra plus

Jún 2014

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Darwin by žasol

Martin Dugas

Výjav, ktorý sa v polovici mája objavil na obrazovkách pred zrakmi 180 miliónov zdrevenených divákov zo 45 krajín, nebola scéna zo sci-fi trileru o medzigalaktických príšerách, ale priamy prenos z udeľovania cien speváckej súťaže Eurovízie. 

Víťazom sa stala ťažko identifikovateľná kreatúra - ženomuž s bujarou bradou a ženskou parochňou v dámskych večerných šatách, topánkach na vysokých podpätkoch a s motýlími mihalnicami, s vyšinutým výrazom na tvári.

Cenu prebral rakúsky transvestita Thomas Neuwirth, ktorý na pódiách vystupuje ako speváčka Conchita Wurst. Aj legendárny britský biológ Charles Darwin, ktorý v 19. storočí svet šokoval revolučnou teóriou o evolučnom vývoji človeka z dávnych opičích predkov, by žasol. Rovnako ako všetci dnešní súdni obyvatelia starého kontinentu.

„Medzinárodná súťaž, ktorú budú naše deti sledovať, sa na popud európskych liberálov stala semeniskom sodomie," burcuje v petícii ruské združenie rodičov.

Márne. Neuwirth-Wurst(ová) totiž tvrdí, že „do jednej osoby sa vmestia obe pohlavia, pričom to, čo sa počíta, je človek. Pohlavie je fuk".

Výraz „človek" je tu akiste významný, veď podľa reglementu podujatia je „v záujme dobrého mena súťaže zakázané používať vulgárne výrazy, gestá, prejavy a vyjadrenia politickej či podobnej povahy", ale aj „používať pri vystúpení živé zvieratá". 

Nič to, v budúcich ročníkoch by Európska vysielacia únia (EBU), ktorá celý tento cirkus organizuje, mohla protagonistov ešte vyladiť - v súlade s Darwinom by mohli pribudnúť opičie uši či chvost, prípadne mongoloidné črty tváre. 

EBU, ktorá si kladie do vienka šírenie kultúry na kontinente, by tak mohla ľudstvu ponúknuť nový žánrový etalón vylepšeného občana zjednotenej Európy.

Fotografia:
Víťaz(ka) Eurovízie 2014. Už dnes sa niektorí obávajú, kto bude víťazom o rok...