Štvrtok 20. jún 2024

extra plus

Jún 2014

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Tance okolo justície

Obludné personálne ťaženie v oblasti súdnictva je neúnosné

Erika Lehotszká

Hladina politikárčenia okolo súdnictva dosiahla hornú hranicu únosnosti už počas minulého volebného obdobia, keď mala rezort spravodlivosti v rukách modrá politická klika, reprezentovaná jej bývalou ministerkou Luciou Žitňanskou.

Pani exministerka, vtedy ešte v dvojzáprahu s Danielom Lipšicom, dala najavo svoju fatálnu nevraživosť voči predsedovi Najvyššieho súdu SR Štefanovi Harabinovi. 

Keďže ho nemohla legálne posadiť do elektrického kresla, navrhla ho aspoň vyzliecť zo sudcovského talára. Harabin si nenávisť Žitňanskej vyslúžil najmä úhlavnou kritikou politického a neodborného zasahovania do súdnictva ministerkou spravodlivosti, ktorá nikdy nevykonávala súdnu prax.

Kameňom úrazu boli politické čistky v justícii, keď Lucia Žitňanská šmahom ruky odvolala piatich predsedov krajských súdov a deväť predsedov okresných súdov bez relevantného dôvodu. 

Ministerstvo spravodlivosti musela opustiť Harabinova manželka ako radová zamestnankyňa a o svoje posty prišli okrem iných aj šéfka Centra právnej pomoci a generálna riaditeľka Zboru väzenskej a justičnej stráže SR.

Antiharabiniáda
Na obludné personálne ťaženie v justícii počas vlády Ivety Radičovej si dnes sotvakto spomenie, zato ťaženie proti Harabinovi a súdnej rade je na programe dňa. Pravdaže, Harabin nie je svätý.

Má neobyčajne vyvinutý zmysel vracať údery a provokovať, čo mu medzi niektorými politikmi aj laickou verejnosťou neprinieslo sympatie. Obraz nepriateľa mu zasa vyniesli víťazstvá v osobných súdnych sporoch s médiami.

Harabin ako neústupný názorový oponent je tŕňom v oku súčasnej opozícii, ktorá keď už prišla v partii o politické ovládnutie justície o poddajnú figúrku Jozefa Čentéša, potrebuje aspoň na čele najvyššieho súdu svojho človeka. A robí pre to všetko možné.

Líder strany Nova Daniel Lipšic so Zuzanou Wienkovou, programovou riaditeľkou obskúrnej Aliancie Fair-play, a Kanaďanom Nicholsonom zorganizovali petíciu proti zvoleniu Štefana Harabina za predsedu Najvyššieho súdu SR, do ktorej sa zapojili aj niektorí herci. 

Pretože herci sú vždy po ruke, keď treba čosi demontovať či rúcať, hoci zaujatí šoubiznisom o samotnom predmete demontáže nevedia nič.

Wienková spochybnila aj Janu Bajánkovú, kandidátku ministra spravodlivosti, pretože podľa nej by bola táto sudkyňa „len Harabinovou pokračovateľkou". 

Našťastie, dilemu, kto by mal stáť na čele najvyššieho súdu, nebude riešiť istá pani z Aliancie Fair-play, ale súdna rada v druhej voľbe, pretože v prvej neuspel nikto.

Ani kandidátka ministra spravodlivosti, ani kandidátka združenia Via Iuris, ani enfant terrible slovenskej justície Harabin, hoci za ním stojí Združenie sudcov Slovenska a väčšina sudcovského stavu. 

Rôzni znalci justičnej problematiky rátajú aj s možnosťou dlhodobej patovej situácie na najvyššom súde, lebo ani v druhej voľbe nemusí byť víťaz.

Šou na pokračovanie
Pred prezidentskými voľbami sa opozícia vehementne domáhala novely zákona, v ktorej by bola prezidentovi republiky odňatá právomoc vymenovať troch členov súdnej rady. Bola v tom zjavná obava, že sa prezidentom SR stane Robert Fico.

Prezidentom však bude Andrej Kiska, nuž sa takmer z večera na ráno zmenila aj opozičná rétorika: Figeľ, Sulík, Lipšic a Žitňanská urobili salto mortale a žiadali, aby časť súdnej rady naďalej vymenúval prezident.

„My s tým nemáme problém, Smer sa pokojne vráti k modelu, na základe ktorého prezident bude mať právo vymenovať určitý počet členov súdnej rady," vyhlásil rezignovane premiér Robert Fico v relácii RTVS.

A tak je už jasné, že všetko zostane po starom. Andrej Kiska v úlohe prezidenta je pre pravicové politické zoskupenie zárukou, že v súdnej rade budú mať svojich nominantov opozičné stranícke centrály. Tieto tance o politické ovládnutie justície neveštia pre slovenské súdnictvo nič dobrého.

Fotografia:
Štefan Harabin ako neústupný názorový oponent je tŕňom v oku súčasnej opozícii, ktorá keď už prišla v partii o politické ovládnutie justície o poddajnú figúrku Jozefa Čentéša, potrebuje aspoň na čele Najvyššieho súdu SR svojho človeka.