Piatok 1. december 2023

extra plus

Máj 2014

Aktuálne číslo

Foto: Jana BirošováFoto: Jana Birošová

Foto: TASR/ Martin BaumannFoto: TASR/ Martin Baumann

Foto: TASR/ Martin SvítokFoto: TASR/ Martin Svítok

Foto: TASR/ Martin TuranovičFoto: TASR/ Martin Turanovič

Na palete

Martin Dugas

Začala sa sezóna trampolín a politici sa freneticky snažili vymrštiť priamo do Bruselu vo voľbách do EP. Zapojila sa aj SaS, ktorá na bilbordoch v prezidentskej antikampani vložila kandidátovi Robertovi Ficovi do úst: „Sľúbil som vám istoty, dajte mi funkciu." „SaS za vás, ostatní za Brusel," hlása dnes na pútačoch SaS, ktorej slogan možno parafrázovať: „Nechcite Brusel, dajte nám funkcie v Bruseli!" O tie sa uchádza magických 333 kandidátov. Po dni vtákov, pripadajúcom na 1. apríla, sa na Slovensko zlietavali operenci zo zámoria a na trafiky v EÚ i prezidentskom paláci adepti na ocenenie za svoje nehynúce zásluhy o Slovensko. Politické nebo neúnavne brázdili slabo ocenení, precenení, no najmä nedocenení.

NEDOCENENÝ: Kým sa ostatné vtáky vracali z teplých krajín, do teplej krajiny funkcionárskeho závetria odlietal Najväčší Bocian - kádehácky politický Matuzalem Pavol Hrušovský. Presnejšie, zo všetkých funkcií v rodnom hnutí „bol odletený" po fiasku v prezidentských voľbách, v ktorých za celé čulé zoskupenie KDH, SDKÚ a SMK - Ľudová platforma - získal poctivo zaslúžených 3,3 percenta hlasov. Ostal zjavne nedocenený, veď za svoje jaré rétorické výkony by si zaslúžil aspoň doktorát uspávania hadov (Dr.H.U.), no ak by politike povedal definitívne goodbye, za svoju ochotu po dvadsiatich rokoch systematického protislovenského záškodníctva položiť na oltár vlasti svoj odchod by mu možno prináležal priamo titul Dr.H.C.

PRECENENÝ: Takouto poctou bol znezrady ovenčený na Ekonomickej univerzite v Bratislave predseda Európskej komisie José Manuel Barroso, ktorý spolu s vtáctvom z exotických krajín priletel z Bruselu na oslavy 10. výročia vstupu SR do EÚ. Euroskeptici sa zhodujú, že nielen Manuel, ale celá EÚ si vzhľadom na svoju úspešne nastolenú drahotu aj na Slovensku skutočne zaslúži titul Dr.H.C. - Drahá Hrabivá Creatúra. Odborníci na hospodársku kriminalitu sa zasa nazdávajú, že by pôsobenie tohto vysmiateho a štebotavého vtáčika na ministerskom poste krachujúceho Portugalska a v prehnitom hniezde na čele bruselského súštátia mala za hlboký ekonomický rozvrat oceniť portugalská, európska i slovenská prokuratúra.

ADEPTKA NA OCENENIE: Tá sa venovala najväčšej slovenskej klamárke Hedvige Malinovej-Žákovej, ktorú obžalovala z krivej výpovede pri vyprávaní nepodložiteľných bájok o svojom údajnom zbití „slovenskými nacionalistami" spred šiestich rokov. Maďarské zoskupenie Okrúhly stôl zvolalo do Bratislavy protestné zhromaždenie s drzým cieľom zasahovať do činnosti slovenských orgánov. Mládež SNS zvolala antiprotest. „Chcú trestnoprávnu imunitu pre Žákovú, pretože je Maďarka," vyhlásil podpredseda SNS Rafael Rafaj, „no my sme za rovnaký prístup, či ide o Slováka, Cigána či Maďara." Prelietavá prepelička, ktorá pred spravodlivosťou odletela za Dunaj, by mohla byť ocenená až piatimi rokmi neslobody v slovenskej klietke.

PRÁVOM OCENENÝ: Najväčší kŕdeľ fanúšikov pritiahol cyklista Peter Sagan, na rozdiel od drvivej väčšiny politikov skutočný reprezentant Slovenska vo svete. Držiteľ prestížneho zeleného dresu zo svetovej súťaže Tour de France pozval Bratislavčanov spolu si zajazdiť a do Sadu Janka Kráľa prilákal viac návštevníkov ako všetky demonštrácie za EÚ a Malinovú dohromady. V peletóne chýbal ďalší chýrny pretekár, skrachovaný predseda vlády a SDKÚ Mikuláš Dzurinda, ktorý v popularite nesiaha Petrovi po členky, no ktorý sa v minulosti nechal počuť: „Ja som si svoje peniaze vybicykloval." Nečudo, veď sa stal učebnicovou ikonou cyklistu-karieristu, ktorý sa pred európskou vrchnosťou hrbí, kým na slovenskú „spodinu" šliape.

Fotografie:
„Spolu na to máme" je názov labutej piesne Pavla H.

Doktor Manuel z nekonečnej bruselskej eurotelenovely...

Mládež SNS nemá pochopenie pre ochranu prepeličky Hedvigy.

Aj Sagan si podľa vzoru Dzurindu svoje peniaze vybicykloval...