Piatok 1. december 2023

extra plus

Máj 2014

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Všetci Kiskovi muži

Vznikne nástupom nového prezidenta na Hodžovom námestí veľké bábkové divadlo?

Martin Dugas

Do bratislavského Prezidentského paláca sa 15. júna nasťahuje popradský kšeftár Andrej Kiska. Nepríde sem však ako turista, vandrák či špekulant ponúkajúci hrnce na splátky.

Ani ako prosebník žobroniaci o príspevok na svojho Dobrého anjela. Ani ako kazateľ či hlasný „zakazovateľ" scientologickej cirkvi, ani ako kajúcnik spytujúci si svedomie za svoju úžeru. Príde sem ako - prezident.

„Čo bolo, bolo, terazky som prezidentom," môže si povedať nová hlava štátu, ktorá sa v rétorickej ekvilibristike akiste priblíži k jednému zo svojich predchodcov - Michalovi Kováčovi. 

Tú predviedol už počas predvolebnej kampane zúfalým omieľaním bohapustých fráz, hodných prvomájových prejavov, i umením počas jednej minúty niekoľkokrát zadubene vyhlásiť: „Nie som scientológ. Bodka."

A hoci tento výkon možno považovať až za diagnosticky významný, oveľa významnejšie sú ďalšie klenoty a ich zlatnícki obrábači, ktorých „filantrop" spolu so svojou pochybnou minulosťou privlečie do renesančnej stavby na Hodžovom námestí. 

To sa zrejme na ďalších päť rokov stane scénou veľkého bábkového divadla so svojou ústrednou figúrkou, hlavnými i epizodickými bábkami, sponzormi a bábkohercami dirigovanými réžiou spoza opony.

Prísavky a ich hostitelia
Na kasting sa prihlásila prakticky celá opozícia, ktorá si - na rozdiel od Kisku - uvedomuje, že cestu do paláca mu nevydláždili jeho brilantné politické danosti ani poryvy charizmy (nijakú nemá), ale špinavé vytláčanie jeho protikandidáta Roberta Fica svorkou politických nenažrancov.

Každý z nich je presvedčený, že práve on zničil Fica a spasil Kisku, a je hoden trafiky či aspoň čestného umiestnenia vlastného loga na vysvietených kulisách bábkového javiska. 

O takúto výslužku sa mediálnym pripomínaním neskonalých zásluh ako prví hneď po vyhlásení výsledkov volieb prihlásili najzúfalejší trpaslíci - Richard Sulík (SaS) či Daniel Lipšic (Nova), ba neostýchal sa ani najväčší pravicový prepadák Pavol Hrušovský (KDH), v snahe zúročiť svojich smiešnych 3,6 percenta hlasov, ktoré Kiskovi „odkázal".

O smerovaní Kiskovej politiky však napovedá a zloženie tímu bábkovodičov naznačuje črtajúce sa obsadenie hlavných rolí. 

Nie náhodou ako prvý dostal ponuku šéf jeho volebného tímu Rado Baťo, bývalý redaktor denníka SME (v bábkohre môže žiariť ako mediálny partner) a poradca skrachovanej premiérky, poslankyne a prezidentskej kandidátky Ivety Radičovej.

Napokon, tá si s Kiskom pred voľbami sústavne hrkútala sťa holubica mierového nasadenia, čo sa na vzlet k politickej kariére vyliahla v pridruženom bratislavskom pelechu washingtonského hniezda miliardára Georgea Sorosa.

Mimochodom, tiež „filantropa", vychýreného rozvracaním národnostných vzťahov v Európe, ktorej vnucuje americkú politiku.

Preto tiež nie je náhoda, že medzi dezignovaných prezidentových mužov sa ako prvý zaradil Martin Bútora, bývalý veľvyslanec SR vo Washingtone a modloslužobník americkej demokracie. 

Tu možno šípiť vetry, aké budú viať do plachiet Kiskovej zahraničnej politiky a akých smer naznačil ešte ako kandidát: želal by si, aby Slovensko uznalo nezávislosť Kosova.

Tým by oživil separatistické tendencie na juhu Slovenska a nepriamo spochybnil územnú celistvosť krajiny, ktorej sa rozhodol byť prezidentom. Ale to Kisku zjavne netrápi.

Idol z Hradčian
Citlivosťou k Slovensku sa rozhodne nevyznačoval ani český exprezident Václav Havel, ktorého „humanistický odkaz" Kiska podľa vlastných slov obdivuje. Apropo, je známe, že za jeho pontifikátu sa Hradčany stali filiálkou americkej ambasády v Prahe.

Bude zaujímavé sledovať, či Kiska bude svoj idol nasledovať aj v ďalších krokoch a medzi prvými opatreniami udelí amnestiu tisícom vyvrheľov či odobrí tzv. humanitárne bombardovanie Srbska z roku 1999. Zatiaľ však zrejme nedostal inštrukcie.

Zrejme sa mu podarí naplniť aj jeden z najsprofanovanejších Havlových výrokov o láske a pravde, ktoré zvíťazia. Lásku - k peniazom - už preukázal a úspešne zahmlieval aj pravdu o svojej scientologickej minulosti. 

Možno sa na inaugurácii podľa Havlovho vzoru objaví v podstrihnutých nohaviciach, veď súcich krajčírov i poslušných politických bábok máme aj na Slovensku dosť.