Piatok 21. jún 2024

extra plus

Máj 2014

Aktuálne číslo

Kresba : Andrej MišanekKresba : Andrej Mišanek

Máte slovo

Bojujme za Slovensko
SDKÚ-DS po celom Slovensku rozmiestnila bilbordy s heslom Dosť bolo jednej strany. Netreba zabúdať, že bola súčasťou Radičovej zlepenca, presadzujúceho protištátny program. V skutočnosti je na čele politických strán tohto spektra Béla Bugár, ktorý vo svojej knihe Žijem v takej krajine osočuje Slovensko a ozýva sa proti Trianonu. Mohol by si také niečo dovoliť s nejakou menšinou v Maďarsku? Naši predkovia nikdy neboli v koalícii s Maďarmi. Mali by sme sa vrátiť k Svätoplukovej myšlienke o troch prútoch a držať spolu - pravičiari aj ľavičiari, katolíci aj protestanti. Každý Slovák by mal bojovať za Slovensko.

Ján Nemček, Kremnica

Chýba nám národné povedomie
Po každom neúspechu našej futbalovej alebo hokejovej reprezentácie hľadáme vinníka. Zabúdame však na jeden podstatný detail. Mužstvá ostatných krajín idú do zápasov s cieľom vyhrať a tak úspešne reprezentovať svoju vlasť. Čo však hovorí slovo vlasť našim hráčom? Vedia, že svojou hrou reprezentujú vlastný národ? Čo môže byť dôležitejší motív pre reprezentanta ako prestíž vlasti? Nuž, ale kde sa o vlasti nehovorí, kde je pojem národné povedomie takmer neznámy, tam to jednoducho nemôže fungovať. Nie je naša existencia aj po tisícročnom jarme našich južných susedov v spoločnom štáte hodná úcty a hrdosti na našich predkov a dejiny, ktoré sú nám stále zahmlievané?

Vladimír Laluch, Bánovce nad Bebravou

Daň za voľby
Nový prezident Andrej Kiska deklaroval, že bude nezávislý, ale jeho prvé vyhlásenia svedčia o niečom inom. Ak vraj bude Hedviga Malinová odsúdená, udelí jej milosť. Kauza Malinová je pritom čisto protislovenská provokácia. Kiska však musí Maďarom zaplatiť daň za voľby. Vo svojej funkcii bude vazalom opozície. Jeho prvými spolupracovníkmi by mali byť Mazák a Bútora. Ten istý Martin Bútora, veľvyslanec v USA za Dzurindovej vlády, ktorý mal pri príležitosti štátneho sviatku SR na našej ambasáde vo Washingtone prejav v maďarčine. Už vieme, akým smerom sa má podľa budúceho prezidenta uberať Slovensko. Boh nás ochraňuj!

Jozef Dančo, Martin

Zastaviť nástup neofašizmu
Takmer 70 rokov od skončenia 2. svetovej vojny sa Ukrajinci stali obeťou záujmov USA a EÚ, ktoré v ich krajine vyvolali nepokoje. Ich cieľom je konfrontácia s Ruskom v záujme koristníckych geopolitických záujmov USA. Ľud Ukrajiny využili ako nástroj na vyvolanie bratovražednej vojny. Hlavným cieľom však zostáva utajovaný útok na Rusko a jeho rozdrobenie podľa vzoru bývalej Juhoslávie. A ako by toho nebolo dosť, USA a EÚ sa vehementne usilujú do tohto sporu zatiahnuť aj nás. Nie náhodou viceprezident USA Joe Biden viackrát telefonicky naliehal na nášho premiéra, aby bez ohľadu na existujúce medzinárodné zmluvy povolil reverzný tok plynu pre Ukrajinu. Je načase prestať otvorene pochlebovať USA, ktoré už zinscenovali viaceré „revolúcie", vraj v záujme slobody a demokracie, v ktorých zahynulo vyše milión civilných obetí. Je najvyšší čas zastaviť nástup neofašizmu.

Tibor Grék, Prievidza

Predáme si to najvzácnejšie?
Zákon o predaji slovenskej pôdy záujemcom z cudziny z dielne ministerstva pôdohospodárstva je už v záverečnom štádiu prípravy. Médiá o tom zámerne neinformovali verejnosť pred prezidentskými voľbami - sotva by sa bol pán premiér dostal do druhého kola, keby národ vedel, aká špinavosť sa chystá. K predaju slovenskej pôdy cudzincom sa zaviazala ešte Dzurindova kolaborantská vláda v prístupových rokovaniach s EÚ. Našim politikom chýba zdravé národovectvo. Mali by sme si zobrať príklad z Maďarska, ktoré odoláva koloniálnym snahám nadnárodného kapitálu. Predaj pôdy cudzincom nebol povolený ani za prvej ČSR a v konečnom dôsledku to môže viesť k faktickému zániku štátu, aj keď de iure by existoval.

Blažena Žákovicová, Moravské Lieskové

Ovládajú médiá
Nie som politológ, ale takýto výsledok prezidentských volieb som predpokladal. Tak ako R. Fico dopadne každý, kto sa hrá na veľkého demokrata. Premiér lieta v nadoblačných výšinách veľkej politiky a nevie, čo sa deje doma. Je iróniou osudu, že na Slovensku sa vyznamenávajú zarytí odporcovia našej štátnosti a tí, ktorí na jej oltár priniesli najväčšie obete, ostávajú na okraji spoločnosti. Predstavitelia bývalého režimu bojujúci proti všetkému slovenskému ovládajú naše masmédiá. Dzurinda po nástupe k moci urobil „deratizáciu" televízie a rozhlasu. Očakával som, že Ficov minister kultúry bude postupovať obdobne, no sklamal som sa. Preto nie je prekvapivé, že mladí ľudia dostávajú neobjektívne informácie a aj v budúcnosti budú voliť hocikoho, len nie Fica.

Doc. Ing. Alexander Haas, CSc., Bratislava

Smer má podporu
Podľa prieskumu verejnej mienky je podpora Smeru-SD totožná s výsledkom prezidentských volieb. Opozícia pritom volebný zisk Roberta Fica podsúva občanom ako prehru Smeru a očakáva rekonštrukciu vlády. Smer má však stále vysokú, 40-percentnú podporu občanov a nie je nijaký dôvod na odvolávanie ministrov.

Váš stály čitateľ z Matejoviec

Vyhrala primitívnosť
V prezidentských voľbách podľa mňa vyhrala primitívnosť, zloba, závisť, nenávisť a nekompetentnosť národa na slovenskej zemi. Nikto ma nepresvedčí o opaku. Prácou väčšiny našich politikov je len všetko haniť. Nechápem, prečo im ľudia stále dávajú svoje hlasy vo voľbách.

čitateľka A. V.