Piatok 21. jún 2024

extra plus

Máj 2014

Aktuálne číslo

Desivé praktiky

Obvinenia z obchodovania s ľudskými orgánmi v Kosove sa po prvý raz objavili v roku 2008. 

Vyšetrovateľ Dick Marty v roku 2010 v správe pre Radu Európy obvinil povstaleckú Kosovskú oslobodzovaciu armádu, že za vojny v Kosove odoberala orgány zajatým Srbom a kosovským Albáncom, ktorí nesúhlasili s praktikami UCK. Do obchodov bol údajne zapletený aj kosovský premiér Hashim Thaci.

Srbská prokuratúra získala očitého svedka, ktorý bol pri odobratí srdca jednému zajatcovi bez anestézie a o týchto desivých praktikách nedávno vypovedal v srbskej televízii RTS. „Dali mi skalpel.

Začni, nemáme veľa času," citoval rozkaz svojho nadriadeného muž, ktorého tvár bola v televízii rozostrená a hlas modifikovaný tak, že mu bolo sotva rozumieť.

„Položil som svoju ľavú ruku na jeho hruď. Keď som začal rezať, kričal a prosil nás, aby sme ho nezabíjali. Potom stratil vedomie." Operovali v školskej triede. 

Štyria povstalci pripútali obeť na lavice, ktoré boli k sebe zrazené tak, aby nahradili operačný stôl.

Na operácii sa zúčastnili aj dvaja lekári. Jeden z nich svedkovi pred operáciou poskytol inštruktáž o odoberaní orgánov. Neskôr sa začali hádať, pretože jeden z lekárov zabudol nožnice na prestrihnutie rebier.

Muž vraj ponúkol ako nástroj svoj bajonet a pod vedením lekára presekol rebrá obete. Potom jeden z lekárov ponoril svoje ruky do hrude obete, roztiahol ju a otvoril. 

Svedok detailne opísal, ako preťali tepny a ako vzal do rúk srdce, ktoré ešte pulzovalo.

Uložili ho do debny pre transport orgánov a odviezli na letisko v Tirane. Tam ho od povstalcov prevzali vojaci albánskej armády.

Debnu so srdcom podľa svedka odovzdali „cudzincovi", ktorý s ňou nastúpil do malého súkromného lietadla s tureckou vlajkou.

zahranicni.eurozpravy.cz