Štvrtok 20. jún 2024

extra plus

Júl 2014

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Návrat k historickej pravde

Veronika Podhradská

Volgograd, pôvodne založený ako pevnosť Caricyn na sútoku Volgy a Carice, sa do histórie zapísal najmä ako dejisko prelomovej Stalingradskej bitky. 

Nemecko v nej stratilo dovtedajšiu strategickú pozíciu na fronte a už sa mu ju nepodarilo obnoviť.

Vtedajší Stalingrad si právom vyslúžil titul Mesto-hrdina. O svoj názov prišlo mesto v roku 1961 počas prebiehajúcej destalinizácie a stal sa z neho Volgograd. 

Túto zmenu prijala väčšina obyvateľstva s rozpakmi - celý svet predsa pozná mesto práve pod názvom Stalingrad, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou ruskej víťaznej minulosti.

Prvý ruský prezident Boris Jeľcin svojho času vyhlásil, že sa Stalingrad znova môže objaviť na mape Ruska, ak sa za to vyslovia jeho obyvatelia v referende. 

Po takmer dvadsiatich rokoch sa k tejto myšlienke vracia jeho nástupca. Vladimir Putin je vraj pripravený diskutovať o premenovaní Volgogradu na Stalingrad, ak si to želajú Volgogradčania. Táto otázka je dôležitá predovšetkým pre generáciu veteránov 2. svetovej vojny.

Politológ Alexandr Strizoe tvrdí, že „Stalingrad zmenil na Volgograd Kremeľ. Preto by mal Kremeľ uskutočniť aj opačnú zmenu".

Myslí si, že ak by Putin skutočne chcel vrátiť názov Stalingrad, dávno by to urobil, nenechával by rozhodnutie na občanov. Prezidentova iniciatíva sa neočakávane stretla s podporou ruskej pravoslávnej cirkvi.

Názov Stalingrad sa podľa nej už dávno nespája so Stalinom, ale asociuje sa s víťazstvom v známej bitke. Preto nevidí v jeho návrate nič nevhodné. 

Líder ruských komunistov Gennadij Ziuganov vyhlásil, že ak sa Rusko vracia k historickej pravde vo vzťahu k Ukrajine, malo by sa jej držať na celom svojom území: „Pamiatka na vojakov, ktorí bránili toto mesto, si zasluhuje, aby sme sa vrátili k historickému názvu."

A čo na to hovoria bežní obyvatelia? Až 66 percent opýtaných Rusov je za premenovanie Volgogradu na Stalingrad, 24 percent by sa chcelo vrátiť k názvu Caricyn, ktoré mesto nosilo tri storočia, a len 10 percent z nich by chcelo zachovať Volgograd.