Piatok 1. december 2023

extra plus

Júl 2014

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Bridlicová revolúcia USA v Európe?

Washington chce škrtením plynovodov na Ukrajine vyvolať núdzový dopyt po americkom plyne

Martin Dugas

Keď zbuntošený dav v júni zaútočil na ruské veľvyslanectvo v Kyjeve, mohlo to ešte vyzerať ako spontánny ľudový protest proti politike Moskvy.

Keď však jednotky oficiálnej ukrajinskej armády opakovane narúšali hranice s Ruskou federáciou, dal sa vytušiť spoločný osnovateľ série premyslených krokov, a rozhodne nie spomedzi ľudových más. 

Obzvlášť, ak všetkým týmto udalostiam predchádzala návšteva amerického tajomníka ministerstva obrany Dereka Cholleta na Ukrajine a neoficiálne stretnutie prezidenta Petra Porošenka s tajomníčkou amerického ministra obrany pre otázky Európy a Eurázie Victoriou Nulandovou. Zjavným cieľom bolo vyprovokovať Moskvu na tvrdé protiopatrenia.

Júnové provokácie sú však len súčasťou širšieho geopolitického zámeru USA, ktoré nadDneprom dlhodobo sledujú vlastné strategické ciele: zachovať americkú politicko-ekonomickú dominanciu na európskom kontinente a zabrániť vytvoreniu nového centra sily v podobe spojenectva Rusko - EÚ, črtajúceho sa od roku 2013.

Sankcie nezaberajú
Naopak, Washingtonu ide o sprísnenie sankcií EÚ proti Rusku, na ktoré podľa zistení ekonomických expertov v súčasnosti nie je Brusel pripravený. 

Pritom „účinnosť jednostranného sankčného tlaku USA zostáva neveľká", priznávajú aj v Bielom dome. A tak sa uchyľujú k príznačnému riešeniu: vraziť medzi Rusko a EÚ priamo na Ukrajine klin.

Tu sa dá udrieť na najcitlivejšie miesto - poukázať na ruskú „hrozbu" pre európsku energetickú bezpečnosť a poriadne ju nafúknuť. 

A vzápätí prísť s riešením: veď my sme pripravení masovo vám dodávať skvapalnený zemný plyn.

A túto špekulantskú obchodnú ponuku povýšiť priam na záchranárske dobrodenie, za ktoré treba získať konkrétne ústupky od európskych štátov vrátane najzraniteľnejšej Ukrajiny.

Práve na príkaz z Bieleho domu tak prestal Kyjev viesť  s Ruskom rokovania o plyne a úplne ignoroval znepokojenie Európanov. 

Na vyššom leveli plánov Bieleho domu nová ukrajinská vláda plánuje odovzdať kontrolu nad svojimi plynovodmi americkým spoločnostiam, má fakticky umožniť Washingtonu diktovať Európanom ceny plynu.

Všetky tieto kroky sledujú hlavný cieľ: aby sa pre zvýšenie cien plynu stali pre EÚ výhodnými dodávky amerického bridlicového plynu. 

Nezakryte pritom hovoria o „bridlicovej revolúcii", ktorá má docieliť nielen politickú hegemóniu USA na našom svetadieli, ale vybraným ratolestiam Strýca Sama aj rozprávkové zisky.

Európa v šachu
Konkrétne ide o ťažbu na ukrajinských náleziskách spoločnosťou Burisma holding, v ktorej predstavenstve je H. Biden (mladší syn viceprezidenta USA), D. Archer (rodinný priateľ ministra zahraničných vecí Johna Kerryho) a bývalý poľský prezident A. Kwasniewski.

Washington fakticky dostáva pod svoju kontrolu energetickú sféru, ktorá bude pracovať v súlade s jeho stratégiou. 

Pod pláštikom potrestania Ruska za Krym fakticky núti svojich partnerov, spotrebiteľov ruského plynu, zmieriť sa s nevyhnutnosťou kúpy energií za podstatne vyššie ceny ako od RF, čo dáva americkému obchodu zjavné konkurenčné výhody.

Miliardárski mudrlanti spoza Atlantiku kalkulujú s neschopnosťou Bruselu riešiť problémy, čo nezvládne ani euro, ani jednota eurozóny, ani celá ekonomika EÚ. 

Na druhej strane Moskva sa môže preorientovať na nových spotrebiteľov energií. Sankcie a obchodné vojny sú teda výhodné len pre USA.

A čo ostáva Európanom? Mali by brať do úvahy, že hypotetický koniec dodávok ropy a plynu na starý kontinent vyvolá vážne problémy v 25 - 30 percentách elektrární, vo fungovaní 50 percent závodov na spracovanie ropy a 60 percent metalurgických spoločností, zastavenie prakticky všetkých chemických závodov. Bez ruskej energie nastane kolaps dopravy.

Pre tretinu obyvateľstva EÚ, čo je takmer 100 miliónov ľudí, sa môže stať strašnou realitou studená zima 2014 - 2015.

Stupeň závislosti európskych krajín od ruského plynu sa pohybuje od 20 percent v Taliansku do 100 percent v Lotyšsku. Naozaj sa chceme stať rukojemníkmi amerických žralokov?

Fotografia:
Bez ruskej energie nastane v Európe skôr či neskôr kolaps. Na snímke sídlo plynárenskej spoločnosti Gazprom v Moskve.