Piatok 1. december 2023

extra plus

Jún 2014

Aktuálne číslo

Foto: TASR/ Martin SvítokFoto: TASR/ Martin Svítok

Foto: Štefan PuškášFoto: Štefan Puškáš

Na palete

Martin Dugas

Slovensko šľahali vetry a víchrice, východ zaplavili pustošivé povodne, ktoré podľa ochranárov ohrozovali obyvateľstvo aj zver. Veľké politické zvery zaplavili Bratislavu, ktorá hostila vyše 800 papalášov zavítavších z celého sveta na konferenciu o globálnej bezpečnosti GLOBSEC. Okrem búrok z diaľky zarachotil aj uragán Iveta hroziaci návratom expremiérky Radičovej do politiky a švajčiarsky záhadológ Erich von Däniken pod Tatrami zvestoval návrat mimozemšťanov. K UFO a živlom sa pridali aj tornáda Anders a Andrej: generálny tajomník NATO Anders Rasmussen a skoroprezident Andrej Kiska sa stretli na tajomnej schôdzke, ktorej obsah - akiste v záujme proklamovanej informovanosti - odmietli zverejniť.

KISKA NA RAPORTE: Verejnosť sa tak nedozvedela, prečo si Rasmussen zavolal do Bratislavy na raport Kisku, hoci ani prezidenti komunistických štátov nechodievali ešte pred uvedením do funkcie na výplach mozgov k náčelníkom Varšavskej zmluvy. Nevedno tiež, či tam Kiska prišiel ako nadržaný amant na funkciu prezidenta, ktorým ešte nie je, ako scientológ, ktorým sa necíti byť, alebo ako filantrop a kresťan, ktorým sa cíti byť, na NATO-katechizmus vyhlasujúci vraždenie civilného obyvateľstva v Juhoslávii za prejav dobrodenia „Anjela milosrdenstva". Takisto nie je jasné, či šéf NATO hovoril s Kiskom ako s partnerom, odvedencom, pešiakom či poskokom. Posluhovačovi mazákov sa v armádnom žargóne hovorí pucák.

BANDEROVCI NA SLAVÍNE: Rasmussenovo predvolanie na koberec dostali aj Západom nasadení ukrajinskí pučisti - Vitalij Kličko a samozvaný premiér Arsenij Jaceňuk, ktorí sa na rozdiel od poslušného Kisku do Bratislavy neunúvali. Je potešiteľné, že sem za seba neposlali svojich snajperov či banderovcov z Majdanu. Tých zastúpil kandidát na primátora za SDKÚ Ivo Nesrovnal, ktorý pri príležitosti osláv víťazstva nad fašizmom padlým sovietskym vojakom, pochovaným na Slavíne, cez internet adresoval tieto slová: „Oslobodenie spočívalo v tom, že komunistická diktatúra nahradila tú nacistickú." Keď sa v 90. rokoch na Slavíne podobne vyjadril jeho stranícky a primátorský predchodca Peter Kresánek, jeden z veteránov naňho vytiahol palicu. Iné si nezaslúžil.

RADIČOVÁ NA VRCHOLE: Akiste si to nezaslúžila ani Radičová, ktorú v roku 2011 NR SR bez palice vydurila z funkcie premiérky. „Vtedy som si hovorila, že som otca a mater nezabila, aby som toto musela znášať a zažívať," spomína Radičová. Nevedno, či prehodnotila svoju trestnoprávnu zodpovednosť, ale po rokoch zatĺkania politických ambícií teraz opäť naznačuje možný návrat medzi verchušku, a to okľukou, cez sociálne otázky: „Vo vrcholovej politike sú subjekty, ktoré sa v tom nevyznajú." Analytici považujú za vrcholový Radičovej diletantizmus pri podvodnom hlasovaní za kolegyňu, za čo musela potupne opustiť aj NR SR. Alpinisti zasa tvrdia, že niektoré horolezkyne dosiahnu vrchol už v základnom tábore.

BARTOŠOVÁ NA MÁRACH: Na rozdiel od Radičovej, scénu diváckej šou navždy opustila česká speváčka Iveta Bartošová, ktorá minulý mesiac svoj depresívny život ukončila skokom pod vlak. Jej slovenskí ctitelia si pripomenuli piesne, ktoré prežijú táraniny všetkých potentátov, no ktorých názvy charakterizujú aj politické javisko. Sú o samotnej Radičovej (Dřív než svíčka dohoří), predvolebných kampaniach (Sladké mámení), o volebných víťazoch i porazených (Čím zaplatím), o Kiskovi a jeho tútoroch (Jsi můj pán), o KDH (Starci na chmelu) a jeho odpadlíkovi a agilnom politickom yuppie Radoslavovi Procházkovi (Vtíravá píseň) i o všetkých politikoch dohromady (Radovánky, To je naše věc a Červenám).

Fotografie:
V máji pod Tatrami vyčíňali mimozemšťania a účastníci konferencie GLOBSEC.

Kiska ako SIS-ka: neprezradil, aké úlohy dostal od šéfa NATO.

Nesrovnalovi sú obete boja proti fašizmu fuk. Zjavne si to v hlave nesrovnal.

Iveta Radičová si otca ani mater nezabila.