Štvrtok 20. jún 2024

extra plus

Jún 2014

Aktuálne číslo

Kresba: Andrej MišanekKresba: Andrej Mišanek

V područí USA

Pod rúškom slobody, demokracie a dodržiavania ľudských práv nám po roku 1989  politici za výdatnej pomoci USA nanútili členstvo v NATO a EÚ. 

Bipolárne rozdelenie sveta sa skončilo a Spojené štáty sa jednoznačne začali pasovať do úlohy svetového žandára, ktorý jediný môže určovať, čo je a nie je vo svete správne.

Bývalý pracovník americkej bezpečnostnej agentúry Edward Snowden zverejnil, že americké tajné služby sledovaním politikov a ľudí v rôznych krajinách sveta vrátane najbližších spojencov porušujú medzinárodné právo. 

Denník Pravda priniesol 14. mája rozsiahly článok, že USA odpočúvali aj Slovákov.

Absurdná je oficiálna reakcia slovenskej diplomacie tlmočená  jej hovorcom Borisom Gandelom: „Nevidíme (rozumej MZV SR) najmenší dôvod sa k tomu vyjadriť." 

Exminister a europoslanec za SDKÚ-DS Eduard Kukan si tiež myslí, že slovenské oficiálne miesta by na odpočúvanie nemali reagovať. Sú to konštatovania, ktoré okrem iného svedčia, že sme plne v područí USA a jedným z ich satelitov.

Vypovedá o tom aj skutočnosť, že v predvečer konferencie v Bratislave o globálnej bezpečnosti (GLOBSEC) sa moderátorka verejnoprávnej RTVS Jarmila Lajčáková-Hargašová postavila pred kameru v tričku pripomínajúcom americkú vlajku. 

Vyjadrila tým, koho záujmy ona, jej manžel, ale i údajne verejnoprávna RTVS obhajujú.

Nič na tom nemení ani úsmev vyvolávajúce konštatovanie jej manžela, podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, že nešlo o zástavu USA, ale o slovenskú trikolóru. To si pán minister myslí, že slovenský národ je až taký hlúpy?

Slovenská republika je podľa platnej ústavy zvrchovaný, demokratický štát. Je členským štátom svetovej organizácie OSN. Má právo, ba priam povinnosť žiadať rešpektovanie našej štátnej suverenity.

Keď už nič iné, tak aspoň by sme sa mali opýtať nášho „verného priateľa a spojenca", čo bolo príčinou odpočúvania a aké sú výsledky. Medzi skutočnými spojencami a priateľmi je to predsa samozrejmé.

Spomenuté fakty nemôžu nikoho nechať na pochybách, že zo Slovenska sa ktosi snaží urobiť oddaného služobníka geopolitických a koristníckych záujmov USA. 

Takéto konanie politikov, je v príkrom rozpore s názorom väčšiny občanov a niet pochýb, že to robia v záujme cudzích mocností. To nemožno charakterizovať inak akovlastizradu.

Tibor Grék