Piatok 1. december 2023

extra plus

Jún 2014

Aktuálne číslo

Monitor zahraničných udalostí

Izrael zašiel priďaleko
Časopis Newsweek priniesol tvrdenia, že židovský štát prekročil červenú líniu pri špionáži proti Spojeným štátom. Podľa amerických tajných služieb sú izraelské špionážne operácie v USA zamerané na americké priemyselné a technické tajomstvá a zašli už príliš ďaleko. Informácie preto poskytli členom výborov, zaoberajúcim sa návrhom legislatívy o zredukovaní vízových obmedzení pre Izraelčanov. Dôvodom špionáže je podľa Američanov práve zlyhanie v otázke poskytovania bezvízového styku Izraelčanom, ktorí si želajú vstúpiť na americkú pôdu.

Tragické preťaženie
Vyšetrovatelia sa domnievajú, že za tragédiou juhokórejského trajektu Sewol stojí vyše trojnásobné prekročenie maximálnej hmotnosti nákladu, zmeny vo vnútornom usporiadaní plavidla, ako aj rozmiestnenie samotného nákladu. Pri prudkej otáčke lode sa prevážaný náklad pravdepodobne uvoľnil, čím sa zmenilo ťažisko plavidla, ktoré začalo naberať vodu a klesať pod hladinu. Palubné záznamy ukazujú, že trajekt bol preťažený počas 139 z 241 plavieb, ktoré na predmetnej trase podnikol od marca 2013. Zisk z prepravy tohto pridaného tovaru predstavuje 2,8 milióna dolárov.

NATO mieri do Európy
Severoatlantická aliancia uvažuje o trvalom rozmiestnení svojich vojsk vo východnej Európe, uviedol vrchný veliteľ spojeneckých síl NATO v Európe, americký generál Philip Breedlove. NATO už zabezpečilo viacero krátkodobých rotácií svojho personálu a prostriedkov vo východnej Európe, ale tie by sa mali skončiť do konca tohto roku.

Zomrel Wojciech Jaruzelski
Po dlhej a ťažkej chorobe zomrel vo veku 91 rokov poľský generál a posledný komunistický vodca Poľska Wojciech Jaruzelski. Do dejín sa zapísal snahou rozdrviť prvé slobodné odborové združenie v krajinách vtedajšieho sovietskeho bloku. Odborové hnutie Solidarita sa nátlaku v podobe represií počas výnimočného stavu nepoddalo a Jaruzelski bol nútený rokovať s jeho lídrami. Rokovania v roku 1989 viedli k voľbám a pádu komunistického režimu.