Piatok 1. december 2023

extra plus

Jún 2014

Aktuálne číslo

Foto: TASR/ Radovan StoklasaFoto: TASR/ Radovan Stoklasa

Doživotie za metanol

Za všeobecné ohrozenie poslal zlínsky súd dvoch hlavných aktérov metanolovej kauzy - miešačov zmesi Tomáša Křepelu a Rudolfa Fiana - do väzenia na doživotie.

Zvyšných sedem obžalovaných dostalo tresty v rozpätí osem až 21 rokov. Po konzumácii otráveného alkoholu zomrelo päťdesiat ľudí a ďalšie desiatky majú trvalo poškodené zdravie.

Slovák Rudolf Fian podľa obžaloby zmiešal 5-tisíc litrov metylalkoholu s rovnakým množstvom etanolu, Tomáš Křepela mu zaobstaral látky na miešanie zmesi a pomáhal mu. 

Ich kľúčový distribútor Jiří Vacula, odsúdený na 15 rokov, dostal 10-tisíc litrov už jedovatého alkoholu do obehu.

Doživotie pre Fiana a Křepelu navrhol žalobca Rudolf Kafka. Predpokladá sa, že sa obžalovaní odvolajú. Ak by vyššie inštancie trest potvrdili, v ČR by to bolo vôbec po prvý raz v ponovembrovej ére, keď by bolo doživotie udelené za verejné ohrozenie a nie za vraždu.

„Ide o veľmi vysoký, mimoriadne závažný stupeň spoločenskej škodlivosti takéhoto činu vrátane nenapraviteľného následku," zdôvodnil svoj návrh Kafka. 

Slová ľútosti zazneli len od hlavného distribútora Jiřího Vaculu. Zvyšných sedem obžalovaných počas procesu vyhlásilo, že sa síce cítia nevinní, ale následky kauzy ich mrzia a ospravedlňujú sa rodinám obetí.

Metanolová kauza sa začala 3. septembra 2012 a vyžiadala si 50 obetí. Obžaloba postihuje len obdobie do konca roku 2012. Hlavným aktérom kladie za vinu 38 mŕtvych a ďalších 79 intoxikovaných vrátane ľudí s trvalým poškodením zdravia.

TASR