Piatok 1. december 2023

extra plus

Jún 2014

Aktuálne číslo

Koláž: redakciaKoláž: redakcia

Establišmentu dochádza dych

Desať prejavov neodvratnej straty moci elít nad životmi ľudí

Martin Dugas

Island sa pred poldruha rokom priekopnícky porátal s vydridušskými bankármi a politikmi. Tí z ostrova masívne utekali, niekoľkí skončili za mrežami a basa hrozí aj bývalému premiérovi a ďalším potentátom, ktorí zatiahli národ do otrockého dlhu.

Rezolútne odmietanie nadnárodných bankárov z MMF, čoraz viac prenikajúce na kontinent, zvestuje prelom: neodvratnú stratu moci elít nad životmi ľudí. 

Je jedným z desiatich prejavov zmien, ktoré za aplauzu miliónov užívateľov predstavuje materiál šírený na internete.

„Oficiálne lži sú už neúčinné. Jednoducho nefungujú," píše sa v úvode desaťbodového posolstva. „Boli časy, keď ľudia verili úradným klamstvám, najmä tým o vojne a mieri. 

Dnes, aj keby povedali pravdu, by im málokto veril," uvádza sa v masovo čítanom novodobom samizdate, ktorý vzápätí vysvetľuje, že na plebs už nezaberá ani hrozba brutálnej sily, ani propagandistické pilulky masmédií, ktoré ju voľakedy úspešne obhajovali sťa počin mierotvorcu.

Čierna nie je biela
„Najnovšie prieskumy ukazujú, že 77 percent Američanov už neverí správam v korporatívnej televízii. Možno sa potom čudovať, že sa vládnym médiám nepodarilo presvedčiť verejnosť klamstvami o údajnom chemickom útoku v Sýrii?"pýtajú sa autori, ktorí konštatujú ďalšie významné nové status quo:

„Navzdory monopolu, ktorý vo sfére vysielania majú, nemôžu už ďalej vyhlasovať čiernu farbu za bielu len preto, že to tvrdia oficiálni predstavitelia."

Navyše, ľudia prestali veriť nielen klamstvám šíreným z éteru, ale aj z kostolných kazateľníc. Ďalšie lastovičky zvestujúce čas zmeny sa preto nie náhodou rozlietajú práve zo svätého mesta a materiál si ich všíma v bode 5: „Náhle upratovanie vo Vatikáne.

Za predchádzajúceho pápeža čelil Vatikán škandálom od krytia pedofilných kňazov až po pranie špinavých peňazí a podvody. 

Nový pápež František nepochybne usilovne pracuje na tom, aby pre cirkev získal späť povesť pokoja a skromnosti. Svedčí to o tom, že cirkev bola prinútená k takémuto drastickému obratu, aby sa zachránila pred úplnou stratou dôveryhodnosti."

Celková frustrácia vedie k hlbokému úpadku dôvery v politiku. Dôvera vo vládu je na historickom minime napríklad v USA, kde až 90 percent obyvateľov neverí, že kongres je schopný vládnuť. 

Internetový materiál sa venuje aj našim južným susedom. „Maďarsko sa stalo prvou krajinou, ktorá nasledovala vzor Islandu, zbavila sa medzinárodných bankárov a zvažuje trestné stíhanie bývalých premiérov."

Armáda ich nespasí
Ohlupujúce masmédiá teda nedokážu ohlupovať, veriaci cirkvi neveria a financmajstri nevedia ufinancovať chlácholenie pospolitého ľudu. 

Ako prejav predsmrtného kŕča skapínajúcej moci ostávajú armáda a polícia, v mocenskej agónii nasadzované proti vlastnému obyvateľstvu.

„Jedným z najtemnejších dôkazov, že elity strácajú svoju moc, je budovanie militarizovaného policajného štátu s personálom špeciálne vyškoleným na boj proti domácim občianskym nepokojom. 

Miestni policajti s tankami spolupracujú s federálnymi silami a prvýkrát v histórii sú v tejto činnosti aktívne vojenské jednotky na americkom území," píše sa v materiáli, ktorý pripomína aj známe používanie špionážnych sietí tajných služieb (NSA) či zúčtovanie s nepohodlnými vzbúrencami, ktorým pri stíhaní odopierajú riadny súdny proces.

„To sú len niektoré z despotických krokov, ktoré majú zločinnú elitu ochrániť pred ostrím verejnosti," kladie ďalej internetový materiál pod lupu situáciu v USA. „Evidentne sú vydesení a majú prečo - vzhľadom na všetko, čo vyviedli americkému ľudu."

Elity sa však nemôžu spoliehať ani na spásu spod pancierov a flínt ťažkoodencov, ktorí sa takisto - napriek striktným vojenským predpisom - búria.

Vojaci, ktorí majú zakázané vydávať politické vyhlásenia, neustále vyjadrujú nesúhlas s nezodpovedným vojenským správaním Spojených štátov.

Pre dnešok i budúcnosť je významný výrok Alberta Einsteina: „Pioniermi sveta bez vojny sú tí mladí muži, ktorí odmietajú vojenskú službu."