Piatok 1. december 2023

extra plus

Jún 2014

Aktuálne číslo

Hrozí návrat studenej vojny?

Marcové pripojenie Krymského polostrova k Rusku vyvolalo najzávažnejšiu krízu vo vzťahoch Ruska so Západom od skončenia studenej vojny. 

Kyjev i Západ obvinili Rusko z podpory separatistických hnutí na východe Ukrajiny a EÚ aj USA na to zareagovali uvalením sankcií proti fyzickým i právnickým osobám. 

Reakciou ruského vedenia bolo zoskupovanie vojakov a bojovej techniky v tesnej blízkosti východných hraníc Ukrajiny.

Podľa ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova treba v súvislosti s týmito udalosťami prehodnotiť vzťahy Ruska s EÚ a NATO:

„Chceme lepšie pochopiť, v čom sa naše názory zhodujú a v čom si odporujú, a čo treba urobiť pre to, aby sa naše vzťahy vrátili k pevnej báze tých dokumentov, ktoré sú základom činnosti Rady NATO - Rusko, medzi Ruskom a EÚ."

Pozíciu Ruska bez výhrad podporil bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi: „Kyjev aj naďalej vytvára dlhy, nemá peniaze, aby platil za plyn. 

Jedna za druhou nasledujú situácie, ktoré nemajú s demokraciou nič spoločné. Vláda na Ukrajine je v rukách skupiny nebezpečných nacistov." Podľa neho západné štáty už zabudli na to, čo bola studená vojna.

TASR