Piatok 1. december 2023

extra plus

Júl 2014

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Detektigor a Lžirado

Martin Dugas

Väčšmi než samit V4 a ukrajinská, arabská i moslimská kríza dohromady sa na politickej scéne celý jún blýskali šplhaví parvenu a lídri chytráckych strán OĽaNO a Sieť - Igor Matovič a Rado Procházka, navzájom sa pozývajúc na detektor lži a psychiatrické vyšetrenia.

Najprv Igor po štvrťroku zistil, že Rado za inzerciu v predvolebnej prezidentskej kampani vydavateľstvu Regionpress nezaplatil z transparentného účtu, „čo je čiernota a špinavosť".

Potom Rado zistil, že peniaze zaplatili „z vlastného jeho chalani", ktorých „som zhulákal, ale zároveň im ďakujem".

Nato Igor bonzol, že Rado sa s nim osobne snažil dohodnúť na platbe bez bloku. Vzápätí Rado odhalil pokus o úkladnú vraždu: „Stal som sa terčom pokusu o politický atentát! Išlo o objednávku z biznis-politických kruhov blízkych vláde."

„Tak poď na detektor lži!" nasadil Igor na novú udičku starú návnadu, na ktorú Rado skočil. „Keď lunapark, tak americký!" zastrájal sa, zvestujúc vlastné televízne vystúpenie na polygrafe „v prime-time live".

V tomto dejstve frašky už však Rado nezosmiešňoval Igora ako známeho šaša - stal sa ním sám. 

No keď sa následne Igor vytasil údajnou nahrávkou ich rozhovoru o pokútnej úhrade inzercie, Rada náhle osvietilo: „Na nijaký detektor nejdem," zaspätkoval, „Dávame vám audítorskú správu a šlus," ukázal dokument údajne potvrdzujúci čistotu jeho kampane.

„Nejde o audit, ale ,inú uisťovaciu službu'," uistil v tlači zástupca audítorov, a tak Procházkom vyčíslených 260-tisíc eur na kampaň vyzerá rovnako presvedčivo ako „zhulákaní chalani platiaci z vlastného".

Žeby Lžirado? Ďalej však Procházka predsa hovorí pravdu: „Som doktor, ale nie psychiater. Čiže (Matovičovi) tú pomoc, ktorú potrebuje, neviem poskytnúť."

Ak však niekoho prenasledujú domnelí atentátnici, píše sa o ňom v medicínskej literatúre: „Stav vyznačujúci sa bludmi, chorobnými predstavami ohrozenia a stihomamom, nazývame paranoja." A taktiež patrí do rúk odborníkov.