Piatok 1. december 2023

extra plus

Júl 2014

Aktuálne číslo

Dôvod na impeachment?

Erika Lehotszká

Andrej Kiska sa pred nástupom do funkcie hlavy štátu vzdal manažérskych pozícií v štyroch svojich firmách, medzi nimi v jednej nebankovke v Česku.

Ponecháva si však v týchto spoločnostiach vlastnícke podiely v rozsahu 33 až 100 percent, ktoré mu ročne vynesú vyše 700-tisíc eur.

Prípadný prezidentský plat je pre nášho multimilionára na čele štátu iba vreckové, preto sa ho pokojne môže vzdať v prospech charitatívnych organizácií a ukazovať pred svojimi naivnými voličmi tvár filantropa.

Dalo by sa povedať, že je to celkom dobrý marketingový ťah, keby jeho konanie nebolo v zjavnom rozpore s morálkou.

Obchodnícke spôsoby nášho najvyššieho štátneho úradníka by v každom kultúrnom štáte boli dôvodom na impeachment.

Lenže Kiska je šikovný obchodník, podnikajúci na hrane zákona; jeho česká nebankovka TGI Money naďalej poskytuje americké hypotéky s ročným úrokom, aký by na Slovensku bol úžerou.

V Česku sa však výška úrokov zatiaľ zákonom nereguluje a tak jeho spoločnosť môže poľahky vydražiť nehnuteľnosť, byt, či rodinný dom klienta, ktorý nevie splatiť pôžičku.

Požičiavať peniaze ľuďom v núdzi a potom ich vydierať úrokmi a nekresťanskými zmluvnými podmienkami bolo bežnou praxou aj jeho bývalých splátkových spoločností Quatro a Triangel, ktoré Slovenská obchodná inšpekcia viackrát pokutovala za klamanie spotrebiteľa.

Ale dnes je už všetko zabudnuté: „I have no problem." „Čo bolo, to bolo. Terazky som majorom," povedala komická figúrka vo filme Čierni baróni. Na prípade prezidenta Kisku vidieť, že sa doteraz veľa nezmenilo.