Sobota 25. máj 2024

extra plus

Júl 2014

Aktuálne číslo

Monitor zahraničných udalostí

Doživotie za vraždu Politkovskej
Na doživotné väzenské tresty odsúdil moskovský súd dvoch obžalovaných za vraždu ruskej novinárky Anny Politkovskej. Čečenca Rustama Machmudova uznal vinným z vykonania vraždy a jeho strýka Lom-Aliho Gaitukajeva zo zorganizovania vraždy. Troch ďalších obžalovaných odsúdil na väzenské tresty v rozmedzí od 12 do 20 rokov.

Manévre v Kaliningrade
Ruská armáda spustila nové vojenské manévre v Kaliningrade ako reakciu na začiatok cvičení s názvom Saber Strike jednotiek NATO v Pobaltí. Moskva zapojila aj baltskú námornú flotilu či výsadkárov. Počet vojakov a objem materiálu je podľa ministerstva obrany podobný ako v prípade NATO. Cvičenia NATO sa síce konajú pravidelne každý rok, no kým pred rokom sa zapojilo do akcie 1 800 vojakov, tohtoročné manévre boli doteraz najväčšie. Desať krajín NATO do 20. júna postupne trénovalo v Lotyšsku, Litve, Estónsku aj Nemecku. Do cvičenia zapojili 4 700 vojakov a 800 obrnených vojenských vozidiel.

Asad obhájil mandát
Doterajší sýrsky prezident Bašár Asad získal v prezidentských voľbách 88,7 percenta odovzdaných hlasov a obhájil tak prezidentský mandát. K urnám prišlo vyše 73 percent voličov. Prezidentské voľby v Sýrii boli demokratické, transparentné a vydláždia cestu k „stabilite a národnej zhode", ako vo svojom vyhlásení uvádza delegácia predstaviteľov z vyše 30 krajín. Jasným víťazstvom si Západom zatracovaný prezident zabezpečil už tretie sedemročné funkčné obdobie.

Česi nechcú euro
Obyvatelia Českej republiky netúžia po výmene korún za eurá. Z prieskumu českého Centra pre výskum a vývoj verejnej mienky vyplýva, že jednotnú európsku menu odmieta až 76 percent opýtaných. Proti prijatiu eura sa striktne vyjadrilo 47 percent z 1 027 oslovených. Ako odpoveď na otázku: Súhlasíte alebo nesúhlasíte s tým, aby bolo za menu ČR prijaté euro? uviedlo ďalších 29 percent „skôr nie". Za sa jednoznačne vyslovili len 4 percentá opýtaných.