Štvrtok 20. jún 2024

extra plus

Júl 2014

Aktuálne číslo

Za zatvorenými dverami

Zuzana Makovská

Už 60 rokov sa svetová elita stretáva na uzavretej konferencii s názvom Bilderberg. Vstup je len na pozvánky a médiá ani obyčajní smrteľníci sa tam nedostanú. Za zatvorenými dverami sa totiž vytvára globálna politika a ovplyvňujú národy celého sveta.

Tradícia každoročných stretnutí mocných sveta sa začala písať v roku 1954 v holandskom hoteli de Bilderberg. Snahy USA o zásah do európskej politiky sa už vtedy stretávali s čoraz väčšou nevôľou. Kontrolovať svet však možno aj s pomocou proamericky naladenej západoeurópskej elity.

Táto myšlienka dala podnet na vznik elitného klubu Bilderberg. Odvtedy sa každý rok v severnej Amerike alebo niektorej európskej krajine stretne približne 130 politikov, podnikateľov či bankárov, aby sa „neformálne porozprávali o určujúcich trendoch a významných otázkach, ktorým čelí svet".

Jubilejná 60. konferencia sa uskutočnila tento rok v kodanskom hoteli Marriott. Medzi pozvanými bol napríklad výkonný predseda spoločnosti Google Eric Schmidt, generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen, hlavný veliteľ spojeneckých síl v Európe generál Philip Breedlove, šéfka MMF Christine Lagardeová, bývalý americký minister zahraničných vecí Henry Kissinger, šéfredaktor časopisu Economist John Micklethwait, britský minister financií George Osborne alebo španielska kráľovná Sofia.

Z konferencie sa nevyhotovuje nijaká zápisnica, média na ňu nemajú prístup a prebieha rozsiahla bezpečnostná operácia. Napríklad hotel Marriott strážilo až tritisíc policajtov.

Na verejnosť preniklo niekoľko hlavných tém, ktorými sa zaoberala svetová elita: klimatické zmeny, zahraničná politika USA, vojna v kyberpriestore, regulácia súkromia na internete, nárast nacionalizmu v Európe alebo plynová dohoda medzi Ruskom a Čínou. 

Prvých 20 rokov však médiá nielenže neinformovali o stretnutiach skupiny Bilderberg, ale dokonca popierali jej existenciu. 

Až v polovici 70. rokov 20. storočia sa tejto téme začal venovať americký novinár J. Tucker a koncom 90. rokov sa k nemu pridal Alex Jones, ktorému sa podarilo pritiahnuť záujem verejnosti k rokovaniam elity za zatvorenými dverami.