Piatok 1. december 2023

extra plus

Júl 2014

Aktuálne číslo

Periskop

Skanzen oslavoval štyridsiatku
Múzejníci zo skanzenu v Novej Bystrici - Vychylovke pripravili pri príležitosti jeho 40. narodenín bohatý program. Hostia si v lone prírody mohli vyskúšať jazdu na historickej lesnej úvraťovej železnici, navštíviť výstavu Krása ľudového kroja a panelovú výstavu Z histórie skanzenu. V objekte Raganov mlyn mali milovníci železníc možnosť dozvedieť sa viac informácií o lesných železniciach a nechýbala ani tradičná kuchyňa starých materí - jedlá pripravované priamo v objektoch na dobových peciach či remeselníci so svojimi ľudovými výrobkami.

Eurázijská ekonomická únia
Prezidenti Bieloruska, Kazachstanu a Ruska podpísali 29. mája 2014 v Astane dohodu o vytvorení Eurázijskej ekonomickej únie (EÁEÚ), ktorá zaisťuje užšiu hospodársku spoluprácu týchto krajín. Dohoda EÁEÚ buduje obrovský regionálny trh, ktorý zjednotí vyše 170 miliónov ľudí. Únia vlastní pätinu svetových zdrojov zemného plynu, takmer 15 percent ropy a vyznačuje sa aj vyspelým priemyslom a mohutným intelektuálnym a kultúrnym potenciálom. Zemepisná poloha umožňuje budovanie dopravných a prepojenie rozsiahlych obchodných tokov v Európe a Ázii.

Schumacher sa prebral z kómy
Bývalý šampión formuly 1 Michael Schumacher sa prebral z kómy a po 169 dňoch opustil nemocnicu v Grenobli. Teraz ho čaká dlhá a náročná rehabilitácia na klinike vo švajčiarskom Lausanne. Schumacher utrpel vážne poranenie hlavy na lyžovačke v Alpách v decembri 2013. Pri jazde mimo zjazdovky narazil hlavou na skalu a utrpel ťažký úraz hlavy s poranením mozgu. Po nehode podstúpil dve operácie na zmiernenie opuchu mozgu a odstránenie krvných zrazenín. Podľa odborníkov môže v prípade takého vážneho zranenia trvať návrat do života roky.

Drahšia čokoláda
Dôsledkom rastúcej životnej úrovne ázijských krajín je aj zvýšený dopyt po čokoláde. „Kakao už v tomto roku zdraželo o 15 percent. Napriek rekordnej produkcii sa očakáva tretí rok po sebe jeho celosvetový nedostatok. Dôvodom je rýchly rast spotreby v Ázii. V najbližších desiatich rokoch by tento región mal byť zodpovedný za tri štvrtiny rastu dopytu," hovorí analytik spoločnosti Colosseum Boris Tomčiak. Aj preto sa koncom leta očakáva zdraženie čokolády o 3 až 5 percent oproti súčasnému stavu a situáciou utrpí aj kvalita výrobkov.

Znečistené rieky
Rieky v Európe sú zaplavené organickými chemikáliami, ktoré môžu poškodiť či celkom zabiť vodné živočíchy a rastliny. Ukazuje to doteraz najväčšie skúmanie povodí európskych riek. Z geografického hľadiska sú chemickými látkami najviac zamorené povodia v priemyselne rozvinutých oblastiach na severe Európy, zatiaľ čo na juhu je riziko znečistenia nižšie. V niekoľkých riekach severného Francúzska, severného Anglicka a Pobaltských štátov výskumníci zaznamenali až 75-percentnú koncentráciu nebezpečných látok, čo predstavuje smrteľné nebezpečenstvo pre všetky vodné živočíchy.

Záujem o autá stúpa
V Európe sa opäť začalo dariť automobilovému priemyslu. Najvýraznejšie z toho ťažia nemecké automobilky, ktoré sa držia na najvyšších priečkach v podiele na trhu. Najviac vozidiel predala za prvých päť mesiacov značka Volkswagen, na druhom a treťom mieste sú Ford a Opel. Na Slovensku bolo počas prvých piatich mesiacov zaregistrovaných vyše 29-tisíc áut s medziročným rastom o 11 percent. V Európskej únii si najviac polepšili lacnejšie značky Dacia, Seat a Škoda. Napriek rastu je to však druhý najnižší absolútny počet od začiatku štatistických meraní ACEA v roku 2003.

Slovenský dom v Prahe
Koncom júna sa v priestoroch veľvyslanectva Slovenskej republiky uskutočnilo slávnostné poklepanie symbolickej Poslednej tehly Slovenského domu v Prahe. Za účasti veľvyslancov oboch krajín aj predstaviteľov Slovákov žijúcich v Českej republike poklepali Poslednú tehlu prezidenti Miloš Zeman a Ivan Gašparovič. Samotnú Poslednú tehlu Slovenského domu v Prahe predstavuje skulptúra, ktorá je dielom Ondreja 4. Zimku, najvýznamnejšieho slovenského sochára generácie štyridsiatnikov. „V samom srdci tehly ako stavebného prvku kreujú vzduchové kapsy tvar slovenského dvojkríža, pričom symbolicky udržujú v súlade so svojím pôvodným technologickým určením priaznivú atmosféru v Slovenskom dome, ktorý je majákom v kultúrnych vodách nám najbližšieho štátu, čo zasa stvárňuje celé dielo vrátane podstavca," uviedol autor zaujímavého umeleckého artefaktu.

slovensky dom.jpg(slovensky dom.jpg)

Otvorenie sezóny v Tatrách
Symbolickým odomknutím hladiny Štrbského plesa otvorili vo Vysokých Tatrách letnú turistickú sezónu. „Okrem tradičných podujatí, akými sú Medvedie dni alebo Svište na plese, bude novinkou Benátska noc, ktorá sa uskutoční 19. júla práve na Štrbskom plese," uviedla výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie Cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lenka Maťašovská. Víchrica, ktorá Tatry nedávno zasiahla, nijako nenarušila cestovný ruch a všetko funguje ako predtým. Návštevníkom Tatier sú k dispozícii turistické chodníky a približne 300 kilometrov cyklotrás. Počas leta bude na hladine jazera Štrbské pleso jazdiť asi 20 člnov, z ktorých jeden je niečím výnimočný. „Ide o štýlovú celodrevenú pramicu typu Tosca, ktorá bola vyrobená v Litve," uviedla Zuzana Fabianová z Tatry Mountain Resorts.

SR Vysoke Tatry Strbske pleso leto sezona otvorenie POX.jpg(SR Vysoke Tatry Strbske pleso leto sezona otvorenie POX.jpg)

Vyhlásenie z diskusného klubu
Účastníci júnového Diskusného klubu Extra plus s názvom Načo je Slovensko v NATO? dospeli k záveru, že vstup do tohto vojenského paktu bol pre Slovenskú republiku nevýhodný a kontraproduktívny. Podľa nich zárukou bezpečnosti našej krajiny by mala byť výlučne EÚ. Expredseda KDH Ján Čarnogurský (na snímke), podpredseda KSS Jalal Suleiman, predseda SHO Róbert Švec a bezpečnostný analytik František Škvrnda sa zhodli aj v názore, že tvrdenia, že naše členstvo v EÚ bolo podmienené vstupom do NATO, sú nekorektné. Po našom vstupe do NATO sa trestuhodne zanedbala nedotknuteľnosť územia SR a výrazne sa znížila obranyschopnosť Slovenska. Preto je nutné revidovať naše členstvo v aliancii, píše sa vo vyhlásení, ktoré aj v mene účastníkov diskusného klubu zaslala redakcia Extra plus prezidentovi, poslancom NR SR, členom vlády a ďalším verejným činiteľom a inštitúciám.

carnogursky.jpg(carnogursky.jpg)

Zomrel Milan Sidor
Vo veku 63 rokov zomrel po ťažkej chorobe manažér, pedagóg a propagátor jednoty slovanských národov Milan Sidor. Pracoval ako vysokoškolský pedagóg na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Prešove a neskôr sa venoval súkromnej vzdelávacej činnosti. Založil Inštitút vzdelávania, umenia a športu ITAS Prešov a lektorsky zabezpečoval témy z oblasti krízového manažmentu, cezhraničnej spolupráce, histórie, prognostiky a politológie. Organizoval Štafetový beh vďaky, mieru a svornosti Kalinov - Banská Bystrica, ktorý sa konal pri príležitosti spomienky na Slovenské národné povstanie. Angažoval sa ako člen Medzinárodného slovanského výboru v Prahe a pôsobil aj ako predseda jeho krajskej rady v Prešove. Bol dlhoročným členom Ústrednej rady Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a jeho krajským predsedom. V roku 2009 kandidoval na post prezidenta s podporou KSS.

sidor.jpg(sidor.jpg)

Na kubánsku nôtu
V priestoroch neogotického kaštieľa v Galante odštartovala 20. júna 2014 vernisáž výstavy diel kubánskeho umelca Leonarda Lacher Maique. Témou takmer tri týždne trvajúcej výstavy organizovanej pod záštitou Kubánskeho veľvyslanectva SR bola história a umenie Kuby. Výstavu sprevádzala horúca Kubánska noc, ktorá sa uskutočnila v prvý večer na nádvorí galantského kaštieľa. Návštevníci mali možnosť zatancovať si salsu či merengue s profesionálnymi tanečníkmi Latino Cultur Project pod vedením Miguela Méndeza a o hudobnú stránku sa postarala trinásťčlenná medzinárodná kapela Nuestra Cosa v zložení kubánsko-slovensko-rakúskych hudobníkov, bubenícka kapela Drumsters a DJ Hajtkovič. Pozvanie na akciu prijala aj veľvyslankyňa Kubánskej republiky na Slovensku J. E. Loipa Sánchezová Lorenzová, ktorá podujatie oficiálne odštartovala.

kuba.jpg(kuba.jpg)

Príklad spolupráce
Medzinárodná investičná banka (MIB) so sídlom v Moskve, v ktorej má okrem Ruska svoj podiel aj Slovensko, Česko a ďalšie štáty, otvorí v januári budúceho roka svoju prvú zahraničnú kanceláriu v Bratislave. Viceprezident banky Denis Ivanov predstavil na stretnutí so slovenskými novinármi platformu spolupráce medzi jednotlivými členskými krajinami pod záštitou MIB, ktorá umožní využívanie zdrojov na rozvoj exportu národných ekonomík a rozšíri kapacity všetkých zúčastnených strán participovať na multilaterálnych, ako aj bilaterálnych transakciách. Zaujímavosťou spomínanej spolupráce je podiel MIB na financovaní dostavby tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach, ako aj projekt financovania slovenskej spoločnosti Tatravagónka Poprad, exportne zameranej na ruské trhy. Suma bankou poskytnutých úverov presahuje 7 miliárd eur.

banka.jpg(banka.jpg)

Fotografie a reprodukcia: TASR/Oliver Ondráš, archív, Michaela Kolimárová, Pavel Kapusta, internet