Štvrtok 20. jún 2024

extra plus

Júl 2014

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Pobozkaná anjelmi

Pouličné gangy vo viacerých amerických mestách vyhlásili v deň pohrebu Whitney Houstonovej prímerie

Gabriela Pastvová

Jej hlas mrazí. Dojíma. Vychádza zo srdca a priamo do srdca triafa všetkých, ktorí sa započúvajú.

Whitney Houstonová patrila k najúspešnejším ženským interpretkám všetkých čias - spolu predala vyše 200 miliónov albumov, získala sedem cien Grammy a do Guinnessovej knihy rekordov sa zapísala ako najoceňovanejšia speváčka v dejinách. Mala všetko - krásu, talent, bohatstvo, slávu. Nedokázala iba jediné - nájsť vnútorný pokoj a zvíťaziť nad vlastnými démonmi.

Splnený sen
Podobne ako mnoho iných hudobníkov, aj Whitney začínala so spevom v kostolnom zbore a práve nadšený ohlas veriacich mal na ňu obrovský účinok. „Myslela som si, že môj spev je dar, ktorý mi dal Boh," uviedla neskôr v jednom z rozhovorov.

Hudbu mala v krvi - jej mama Cissy bola úspešnou gospelovou speváčkou a niekoľko rokov dokonca vokalistkou Elvisa Presleyho. Blízkou priateľkou rodiny bola tiež kráľovná soulu Aretha Franklinová, ktorá s obľubou hovorievala, že hlas malej Whitney pobozkali anjeli a preto znie priam božsky.

V mladosti Whitney ohurovala nielen nádherným spevom, ale aj svojou krásou. V osemnástich sa ako prvá afroamerická modelka dostala na titulku prestížneho magazínu Seventeen, spievať po baroch však neprestala a práve vďaka tomu si ju jedného večera všimol renomovaný hudobný producent Clive Davis.

Okamžite s ňou podpísal zmluvu a v roku 1985 uzrel svetlo sveta megaúspešný album s názvom Whitney Houston, ktorý odštartoval roky jej najväčšej slávy. Išlo o najpredávanejší debutový album v histórii a časopis Rolling Stone ho dokonca zaradil na 254. miesto rebríčka najlepších albumov všetkých čias.

Whitney sa nenechala zahanbiť ani druhým albumom - získala zaň Grammy a ako prvá žena v histórii prerazila na prvé miesto amerického rebríčka, kde sa udržala jedenásť týždňov po sebe.

 Kritici jej však vyčítali, že robí príliš „bielu" hudbu, a preto tretí album s názvom I‘m Your Baby Tonight nahrala výlučne v štýle R&B.

Do roku 1992 stúpla sláva Whitney Houstonovej raketovým tempom a celosvetovú popularitu ešte podčiarkol hollywoodsky filmový trhák Osobný strážca. 

Ústredná pieseň I Will Always Love You sa stala jej najväčším hitom vôbec. Počas nakrúcania sa Whitney vydala za speváka Bobbyho Browna a niekde tu sa zrejme začala jej cesta do pekla.

Pád
V deväťdesiatych rokoch zažiarila Whitney ešte v niekoľkých filmoch, pričom ku každému naspievala úspešný soundtrack. 

Na prelome tisícročí sa však jej správanie začalo radikálne meniť - vynechávala vlastné koncerty, meškala na rozhovory a svet začal nahlas rozprávať o jej problémoch s drogami. Paradoxom je, že v mladosti bola práve Whitney tvárou istej protidrogovej kampane.

Keď sa v roku 2007 rozviedla, všetko nasvedčovalo tomu, že sa vracia do normálnych koľají. V rozhovore s Oprah Winfreyovou v roku 2009 prvýkrát otvorene prehovorila nielen o manželstve s Bobbym, ale aj o svojej drogovej závislosti.

 „Vždy sme drogy brali spolu. On bol mojou drogou a každý deň som sa modlila k Bohu, aby mi dal iba na jeden deň silu prejsť dverami a neobzrieť sa."

V tom istom roku Whitney vydala svoj posledný štúdiový album s názvom I Look To You, na ktorom spolupracovala so špičkovými R&B a hip-hopovými umelcami, návrat na pódium bol však smutný. Jej hlas sa už nevyznačoval preslávenou čistotou, nedokázala vyspievať výšky a musela zrušiť množstvo koncertov.

Na prvý pohľad však bola z najhoršieho vonku - začiatkom roka 2012 začala pracovať na muzikáli a chystala sa nastúpiť do poroty X-Factoru. 

O to šokujúcejšia bola informácia, ktorá obletela svet 11. februára 2012. V predvečer odovzdávania cien Grammy našli bezvládnu Whitney vo vani hotelovej izby v Beverly Hills, kde podľa oficiálnej verzie po dávke drog, liekov a alkoholu zaspala a utopila sa.

Asi najvýstižnejšie sa o Whitney vyjadrila speváčka Barbra Streisandová: „Mala všetko. Krásu aj úžasný hlas. Je smutné, že jej tieto dary nepriniesli rovnaké šťastie ako nám."