Piatok 1. december 2023

extra plus

August 2014

Aktuálne číslo

Povedali, napísali

Podľa oficiálnych údajov OSN, alebo aj Eurostatu, čierna ekonomika mafiánskych zoskupení predstavuje ročný obrat 2,5 - 3 bilióny dolárov, čo je jedna pätina svetového obchodu. 

Moc mafiánskych zoskupení prekročila národné hranice, dokonca prvé globálne dohody boli medzi mafiánskymi zoskupeniami - japonskou jakuzzou, čínskymi triádami, talianskymi mafiami, ruskou, kosovskou, albánskou mafiou - o rozdelení teritórií a obchodných artikloch. 

Dnes napríklad len výroba falšovaného tovaru, čiže neoriginálnych duplikátov značkových výrobkov, vykazuje obrat 500 - 600 miliárd dolárov ročne. Najväčším biznisom v čiernej ekonomike sa okrem drog, prostitúcie a predaja zbraní stávajú ilegálni migranti. 

Pri cene dve- tritisíc dolárov za jedného migranta je to pri 12- až 15-miliónovej ilegálnej migrácii ročne gigantický finančný tok. Veľkú moc majú drogové kartely v Afganistane. 

Obrovské zisky nemôžu mafiáni, ľudovo povedané stráviť, a tak si kupujú politikov, prokurátorov, sudcov, policajtov, podnikateľov... Niektorí teoretici konštatujú, že ak to pôjde takto ďalej, tak o dvadsať-tridsať rokov budú o všetkom rozhodovať finančné skupiny a mafiánske zoskupenia.

Peter Staněk, ekonóm a prognostik SAV