Piatok 11. október 2024

extra plus

August 2014

Aktuálne číslo

Foto: TASR/APFoto: TASR/AP

Dvojsečná zbraň sankcií

Ak sa Európska únia neoslobodí z područia Američanov, čaká ju trpký osud

Erika Lehotszká

Európska únia podľahla tlaku americkej administratívy, uvalila na Rusko hospodárske sankcie a Barack Obama si môže mädliť ruky: dočasne zastaví rast ruského hospodárstva a ekonomicky oslabí Európsku úniu.

Dve muchy jednou ranou. Americkí vazali, Merkelová a Hollande, doteraz viac symbolicky ako naozaj, presadzovali v únii voči Rusku sankcie tak, aby sa americký vlk nažral a európska koza zostala celá.

Čo vlastne spôsobilo, že Európa sa sklonila pred Amerikou aj za cenu vlastných strát? Bola to katastrofa malajzijského lietadla, ktorá náramne vyhovovala americkým záujmom, alebo neúspechy ukrajinskej operácie na východe krajiny spojené s hrozbou, že Európska únia a NATO stratí Ukrajinu?

Je pravdepodobné, že eskaláciu hospodárskych sankcií medzi Západom a Ruskou federáciou vyvolali obidve uvedené príčiny. Civilné lietadlo zrejme muselo padnúť, aby Američania presvedčili váhajúcu Európu.

Napokon, nie je to prvýkrát v histórii, keď sa pre politické záujmy obetovalo nejaké to lietadlo s civilnými pasažiermi. A kto iný, podľa americkej rétoriky, môže za leteckú katastrofu na východe Ukrajiny, ak nie Rusi?

Strach z Putina
Druhým dôvodom je neúspech stratégie vyvolať otvorený konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom. Ani generál Randy Allen Key, Porošenkov americký pridelenec pre bezpečnosť a stratégiu, ani takmer denné konzultácie veľvyslanca USA v Kyjeve Payettea so šéfom bezpečnosti Ukrajiny Nalivajčenkom neslávia úspechy v podmienkach nespoľahlivej ukrajinskej armády a fašistickej Národnej gardy, ktorá si musí kupovať jedlo a nepriestrelné vesty za svoje.

Odpálenie štyroch ukrajinských taktických rakiet SS-21 smerom k ruským hraniciam sa tiež minulo účinkom. Rusi tieto rakety zneškodnili nad územím Novoruska ešte skôr ako dosiahli výšku, na ktorú boli naprogramované.

Tieto mimoriadne nebezpečné strely schopné niesť jadrové hlavice alebo nálož s hmotnosťou 500 kg, boli provokáciou a pravdepodobne testom ruských schopností eliminovať raketový útok. 

Americký generál zaradil spiatočku a Porošenko dostal z Putina očividný strach - zavelil neútočiť na juhovýchodné mestá, vraj z humanitárnych dôvodov. Akoby dovtedajšie vraždy civilného obyvateľstva boli humánne.

Akt zúfalstva
Americké plány nevyšli, a tak prišlo na rad vyhlásenie mobilizácie na Ukrajine aj vojnové dane a ostré sankcie z Bruselu. Európska únia rozohrala mariáš s nízkymi kartami, na ktorý doplatia najmä menšie východoeurópske štáty a ich obyvatelia. S istotou možno očakávať ruské odvetné akcie.

Nie náhodou pocíti účinok ruskej odpovede ako prvé Poľsko, ktoré najviac presadzovalo tvrdé opatrenia voči Putinovi. Zákaz dovozu zeleniny a ovocia predovšetkým z tejto krajiny do Ruska v ročnom objeme dve miliardy eur je podľa všetkého iba začiatok.

Rusko, ktoré sa dokáže uskromniť, má v rukách hlavné tromfy a tie budú pre USA, ale najmä EÚ, veľmi nepríjemné. Isté je, že Putin pre sankcie uvalené na Rusko nepadne, skôr naopak, postihy stmelia Rusov pod vedením svojho rozhodného muža na čele štátu proti hysterickému Západu.

Tento akt studenej vojny nemôže mať víťaza, iba porazených. Putin nie je naivný Gorbačov ani predajný Jeľcin, on v geopolitickej hre záujmy Ruska nepredá. Analytici na Slovensku už môžu písať katastrofické scenáre.

Naša závislosť od Ruska je obrovská: z tejto krajiny dovážame 97 percent ropy a 100 percent plynu. Ako dlho dokáže Slovenská republika fungovať bez týchto energetických zdrojov?

Čo sa stane s produkciou našich automobiliek, keď Rusi prestanú odoberať autá značky Volkswagen a Peugeot Citroën? Kedy nastane kolaps slovenského hospodárstva?

To, že naša armáda utrpí veľké straty, bežných občanov trápiť nebude. Bude ich trápiť obrovská nezamestnanosť a prepad životnej úrovne. Konečný efekt zo slepého aktu zúfalstva Európskej únie môžu mať len Spojené štáty, ktoré svoje straty vykryjú tlačením ďalších vagónov dolárov. Zdá sa, že nám je všetko jedno.

Fotografia:
Momentka z júlového zasadnutia ruského vládneho kabinetu v rezidencii Novo Ogarjovo neďaleko Moskvy pod vedením prezidenta Putina. Zasadnutie sa venovalo opatreniam na podporu ruských spoločností postihnutých sankciami USA a EÚ.