Piatok 1. december 2023

extra plus

August 2014

Aktuálne číslo

Máte slovo

Cesta k záhube Ukrajiny
S narastajúcim počtom obetí na Ukrajine stúpajú aj pochybnosti o vhodnosti riešenia konfliktu. Aby novozvolený prezident Petro Porošenko umlčal svojich kritikov, navrhol štrnásťbodový „mierový" program, v skutočnosti orientovaný na obhajobu požiadaviek kyjevských oligarchov, extrémistov a neonacistov. Navrhuje uznanie protiústavných krokov uskutočnených na popud Majdanu pri odvolaní politikov a sudcov ústavného súdu, odmietnutie výsledkov referenda z 11. mája v Doneckej a Luhanskej oblasti, odmietnutie legitímnosti ľudových republík a ich orgánov, uznanie tvrdenia kyjevských neofašistov, že za krízu a konflikt nesú zodpovednosť „proruskí separatisti" a Rusko. Je to obyčajné ultimátum na kapituláciu ozbrojených síl ľudových republík bez akýchkoľvek ústupkov zo strany kyjevských neonacistov a banderovcov.

Tibor Grék, Prievidza

Doplácame na Kaníkovu reformu
Starodôchodcovia doplatili na Kaníkovu reformu. Ficova vláda sa to snažila riešiť vianočnými príspevkami, ale tie sú len omrvinkou na pokrytie nákladov na živobytie. Znovu sa dozvedáme, že sa majú zvýšiť dôchodky nižšie ako 391 eur. A čo ostatní dôchodcovia? Neustále opakovanie, že nám rastú priemerné dôchodky, je demagógia. Veď tento stav spôsobuje prirodzený úbytok starodôchodcov a nárast novodôchodcov. Vláda by mala opäť zvýhodniť seniorov starších ako 65 rokov pri odbere zemného plynu. Je načase riešiť tento problém, lebo z čísel, ktoré denno-denne počúvame, sa nenajeme.

Ing. Milan Kalamár, Zvolen

Spoločne za Slovensko
Mali by sme všetci spojiť svoje sily za naše Slovensko. Nedeľme sa podľa politických strán, ale jednotne vytvárajme hodnoty, ktoré majú perspektívu. Prestaňme sa spájať s Maďarmi, pretože to je cesta proti Slovenskej republike. Opoziční politici by mali prestať kádrovať a konečne robiť to, čo národ a naša republika potrebuje - bojovať za naše Slovensko!

Ján Nemček, Kremnica

Cigáni potrebujú prácu
Po tom, ako sa Cigáni prekrstili na Rómov, som očakával, že stúpne ich spoločenská prestíž. Cigáni však trú biedu viac ako kedykoľvek predtým. Zažil som viac splnomocnencov pre tzv. cigánsku otázku, počul som aj o vysokých dotáciách EÚ na jej riešenie. Mnohí hľadajú, kde je chyba. Naposledy sa dávala za vinu ich nízka vzdelanostná úroveň. Cigánom netreba dávať milodary. Potrebujú len prácu. Kedysi väčšina z nich pracovala a cigánsky problém neexistoval. Čo keby sa opäť začali melioračné práce, údržba a regulácia vodných tokov, výsadba lesov, ochrana krajiny pred vodnou a veternou eróziou? Tam by mohli dostať príležitosť. Nájde sa niekto, kto to rozhýbe?

Ing. Milan Štamm, Košice

Obete trhového hospodárstva
Pri inaugurácii prezident Kiska vo svojom príhovore zdôraznil, že sa nám teraz žije lepšie ako kedykoľvek predtým. Neviem, či myslel aj na tie desaťtisíce nezamestnaných, alebo na tisíce nešťastníkov pod mostmi, v kartónových škatuliach alebo v budovách rozkradnutých podnikov. Verím, že pri návšteve pamätníka obetí železnej opony mu napadla myšlienka postaviť podobný pomník aj obetiam trhového hospodárstva, všadeprítomnej slobody a demokracie v kapitalistickom raji.

Stanislav Kalma, Trenčianska Teplá

Apatia k voľbám
Účasť občanov na voľbách do všetkých stupňov zastupiteľských orgánov je alarmujúca. Konštruktívna kritika áno, ale apatia k voľbám nie je namieste. Nemôže nám byť ľahostajné, kto nás bude zastupovať v NR SR alebo v europarlamente. Ak nedáme svoj hlas osvedčenému kandidátovi, ktorému dôverujeme, môže sa namiesto neho dostať do funkcie človek vyvolávajúci chaos a rozvrat.

čitateľ z Popradu

Demokracia na maďarský spôsob
Keď po voľbách v roku 1998 začala vládnuť dzurindovsko-bugárovská kamarila, nastali pre Slovákov na južnom Slovensku ťažké časy. Najprv dzurindovci povyhadzovali roduverných Slovákov z funkcií a nahradili ich pomaďarčenými Slovákmi. Tí sú vo funkciách dodnes a správajú sa v duchu hesla „Poturčenec horší od Turka". Dzurindovci pritom nezabudli upraviť „samosprávnu demokraciu" podľa zákonov EÚ. Spočíva v tom, že osoby, ktoré sa dostali do funkcie po roku 1998, tam budú zrejme naveky. Ide najmä o členov a sympatizantov SMK a Mosta-Híd. Na poslaneckých miestach a v iných dôležitých funkciách zostávajú aj v dôchodkovom veku a mladí ľudia nemajú prácu. Nečudo, že mnohí Slováci na južnom Slovensku sú sklamaní z prístupu vlády k ich problémom.

Mgr. Peter Hančin, Želiezovce

Nič spoločné s kultúrou
Som 77-ročná dôchodkyňa. Ako členka kultúrnej komisie ROH som kedysi organizovala návštevy divadiel, estrád a hudobných programov. Kultúrne pracovníčky v našej obci neodolali reklame na komédiu Írska kliatba v divadle Aréna. Aj preto, že v nej účinkujú piati fešáci zo seriálu Búrlivé víno. Ale 45 občanov odchádzalo z predstavenia sklamaných, rozhorčených, niektorí boli dokonca zhnusení. Program bol plný vulgarizmov a dvojzmyselných náznakov, čo nemá s kultúrou nič spoločné. Sú títo krásavci odkázaní brať všetko, len aby zarobili? Som presvedčená, že predchádzajúce generácie pánov hercov by takéto úlohy nebrali, ani keby nemali na chlieb. 

Vlasta Drozdová, Šenkvice