Piatok 21. jún 2024

extra plus

August 2014

Aktuálne číslo

Monitor zahraničných udalostí

Sarkozymu hrozí väzenie
Bývalému francúzskemu prezidentovi Nicolasovi Sarkozymu hrozí desať rokov väzenia v prípade, že ho súd uzná za vinného v kauze obchodovania s vplyvom, z korupcie a profitovania z porušenia služobného tajomstva. Ide najmä o podozrenie, že sa pokúsil získať zo súdu tajné informácie o očakávanom verdikte v jednej zo svojich káuz, pričom „spojke" za to sľúbil post v Monaku. Spomínanou kauzou bolo vyšetrovanie financovania Sarkozyho predvolebných kampaní.

Tragédia v moskovskom metre
Najmenej 20 ľudí zahynulo a vyše 120 utrpelo zranenia pri vykoľajení troch vozňov súpravy moskovského metra. Vozne sa vykoľajili na Arbatsko-Pokrovskej linke, medzi stanicami Park Pobedy a Slavianskij buľvar. Vyšetrovací výbor Ruskej federácie, ktorý priamo podlieha prezidentovi Putinovi, zatkol dvoch zamestnancov metra pre podozrenie z porušenia bezpečnostných pokynov.

Zomrel Eduard Ševardnadze
Posledný minister zahraničných vecí Sovietskeho zväzu a dlhoročný prezident Gruzínska Eduard Ševardnadze zomrel po dlhej chorobe vo veku 86 rokov v Tbilisi. Počas svojho pôsobenia vo funkcii pomáhal presadiť odchod sovietskych vojsk z Afganistanu v roku 1989, podpísal historické dohody o kontrole zbrojenia a zúčastňoval sa na kľúčových rokovaniach o zjednotení Nemecka.

Putin v Latinskej Amerike
Ruský prezident Vladimir Putin absolvoval šesťdňové turné po latinskoamerických krajinách. Spolupráca s Latinskou Amerikou je podľa neho jednou z kľúčových línií zahraničnej politiky Moskvy. Obyvateľom Latinskej Ameriky poďakoval za podporu medzinárodných iniciatív Ruska vrátane demilitarizácie vesmíru, posilnenia informačnej bezpečnosti a boja proti glorifikácii nacizmu. V rámci pracovnej cesty sa Putin zúčastnil aj na samite prezidentov a premiérov skupiny BRICS, ktorá okrem Ruska združuje Brazíliu, Čínu, Indiu a Juhoafrickú republiku.