Piatok 1. december 2023

extra plus

August 2014

Aktuálne číslo

Foto: TASR/APFoto: TASR/AP

Pomsta, ropa a voda

Izrael predvádza v Gaze primitívnu kmeňovú vendetu, tvrdia orientalisti

Martin Dugas

Keď svet pred mesiacom zamrel nad 298 obeťami zostreleného lietadla nad Ukrajinou, najnovší poryv izraelskej invázie v Gaze mal na konte už vyše 600 mŕtvych.

Táto vojna sa na Blízky východ vracia v niekoľkoročných intervaloch ako zlá choroba, ako niekoľkokrát vyrezaný nádor, ktorý znova a znova začína bujnieť v jednej z najhustejšie osídlených oblastí na svete, v pásme Gazy, kde sa na štvorcovom kilometri tiesni 4 500 ľudí (v porovnaní so 111 na Slovensku). 

Operácia Stĺp ochrany v roku 2012 zabila asi stovku Palestínčanov, Liate olovo v rokoch 2008 - 2009 pohltilo 1 500 ľudských životov a k tomuto číslu sa koncom júla priblížil počet životov, ktoré sa skončili na súčasnej Hrane záchrany.

Už mesiac - v tieni ukrajinskej občianskej vojny a počas moslimského ramadánu - ruinujú prázdne ulice Gazy izraelské rakety, ktoré za sústavného húkania sirén zaháňajú obyvateľstvo do úkrytov, i drancujúce židovské komandá. 

Zastaviť zabíjanie prišiel do oblasti koncom júla americký minister zahraničných vecí, no skeptici tvrdia, že kde sa na mierovej misii zjaví John Kerry, tam sa tak skoro vojna neskončí.

Vyprázdniť arzenál
Sotva totiž zvládne rolu mierotvorcu politik, ktorý pôsobí ako predĺžená ruka Tel Avivu na medzinárodnej scéne. Podobne ako všetci jeho predchodcovia, okato priviera oči nad izraelskými výčinmi, aké by si bez drakonických sankcií nemohol dovoliť nijaký iný štát na svete.

Od roku 1947, keď ľudstvo rezolúciou OSN darovalo migrujúcim a prenasledovaným židovským utečencom vlastný štát, sa Izrael bezostyšne rozťahuje na územiach nedávno medzinárodne uznaného štátu Palestína. Tú, naopak, chráni fanatická vlastenecká organizácia Hamas.

„Raz za čas nastane potreba vyprázdniť vojenský arzenál na oboch stranách," komentuje český orientalista Jan Zouplna, „a potom je už celkom jedno, čo zafunguje ako rozbuška." 

Tá sa najnovšie aktivovala 7. júla, keď sa obeťami únosu a následnej vraždy v Gaze stali traja židovskí teenageri.

Tel Aviv okamžite povolal zo zálohy 40-tisíc vojakov, ktorí mali zaútočiť na Gazu a ktorým premiér Benjamin Netanjahu poradil „obrniť sa trpezlivosťou" v dlhšie trvajúcom konflikte. 

Cieľom je „úplne vykoreniť Hamas". Ten totiž Izrael bez dôkazov považuje za vraha svojich mládencov.

Židovské sily však neútočia len na militantnú zložku Hamasu, prevádzkujúceho aj školy, nemocnice či sociálne zariadenia. Izraelčania si nevyberajú. „Vedú primitívnu kmeňovú vendetu," hovorí Zouplna, „v zmysle: zabili nám troch ľudí, tak my zabijeme tristo".

Nerastné bohatstvo a duchovná chudoba
Ukazuje sa však, že nejde len o pomstu, ale aj o bohapusté koristníctvo. Izrael sa totiž snaží získať kontrolu aj nad zemným plynom, ktorého zásoby v hodnote štyroch miliárd dolárov nedávno objavili pri stredomorskom pobreží Gazy.

Niežeby sa nenašli aj pri brehoch Izraela, no Tel Aviv sa svoje zisky snaží vystužiť stratami protivníka. „Izraelská stratégia je nasledujúca," vysvetľuje časopis Journal of Palestine Studies, „a to: oddeliť Palestínčanov od ich pôdy a prírodných zdrojov pre možnosť ich ďalšieho využitia, a takým spôsobom zabrániť ekonomickému rozvoju Palestíny."

Ešte výpovednejšia je snaha Izraela o „vysušenie" protivníka obmedzovaním prístupu Palestínčanov k vode z rieky Jordán, ktorú Tel Aviv z väčšej časti toku kontroluje. 

S ponosami i prosbami sa Palestína aj medzinárodné spoločenstvo zrejme môžu vyplakať pri Múre nárekov. A tak agentúry denne chrlia správy o rastúcich počtoch mŕtvych.

„Izrael sa dopúšťa vojnových zločinov," konštatovala vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Navi Pillayová. Pánov spoza Jordánu však neopúšťa humor. „Izraelská armáda by si zaslúžila Nobelovu cenu za mier," nechal sa počuť izraelský veľvyslanec v USA Ron Dermer.

Podľa židovských školských zvyklostí sa má každá lekcia začať vtipom. Oveľa vážnejšiu lekciu by s použitím hospodárskych pák mohli židovskému štátu uštedriť USA a EÚ. To by sa však ich vlády nesmeli správať ako vysunuté pracoviská izraelských ambasád.

Fotografia:
Palestínčania žialia nad zabalenými mŕtvymi telami 10 členov skupiny Al Astal, ktorí zahynuli v troskách svojich domov pri izraelskom leteckom útoku, počas ich pohrebu v meste Chan Younis na severe pásma Gazy 30. júla 2014.