Piatok 1. december 2023

extra plus

December 2014

Aktuálne číslo

Foto: TASR/Martin BaumannFoto: TASR/Martin Baumann

V znamení rošád

Druhý polrok 2014 je bohatý na demisie a upratovanie vo vládnej strane

Ľudovít Števko

Premiér Robert Fico odštartoval už na začiatku leta proces zmien vo vláde, na aký sa doteraz neodhodlala nijaká slovenská vláda.

Výmeny na postoch viacerých štátnych tajomníkov a demisie ministra hospodárstva Tomáša Malatinského a ministra školstva Dušana Čaploviča boli len predzvesťou veľkých jesenných zmien. 

Keď prepukla kauza pochybného tendra na nákup CT prístroja v Nemocnici Alexandra Wintera v Piešťanoch, Robert Fico neváhal ani minútu.

„Proces obstarania CT prístroja vyvoláva pochybnosti a na tieto pochybnosti nestačí reagovať len tým, že budú odvolaní členovia správnej rady, ale musí niesť zodpovednosť aj ten, kto týchto ľudí riadi a kto týchto ľudí kontroluje," povedal a vzápätí vyzval na demisiu  ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú. 

 O funkciu prišla aj predsedníčka dozornej rady a podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová.

Prekvapenia na pokračovanie
Polrok bohatý na demisie a vládne rošády sa ešte neskončil, keď nasledovalo najväčšie prekvapenie - abdikácia Pavla Pašku z postu predsedu parlamentu a vzdanie sa poslaneckého mandátu. 

Mnohých poslancov Smeru-SD táto správa ani veľmi nezaskočila, o nahnutej Paškovej stoličke sa už nejaký čas šepkalo.

Bolo zrejmé, že druhý najmocnejší funkcionár Smeru sa vo funkcii druhého najvyššieho ústavného činiteľa neudrží, pretože tieň podozrenia na jeho podnikateľské aktivity v zdravotníctve bola pre Smer a jeho predsedu prisilná káva.

Vlastne nie je ani zaujímavé, či bol Paškov odchod riadený alebo spontánny, dôležité je, že sa s ním v straníckej centrále dopredu súhlasilo.

Je viac ako pravdepodobné, že obvinenia, ktoré sa zosypali na Paškovu hlavu zo strany  Hlinu, Lipšica a Matoviča, nepotvrdí žiadna prokuratúra, lebo sú priveľmi špekulatívne, v rámci starého príslovia: čo sa babe chcelo, to sa babe prisnilo. 

Opozičné exhibicionistické trio však našlo dostatočnú zámienku, aby vyburcovalo ulicu a robilo neprístojnosti pred Paškovým domom v Košiciach.

Nuž, ulica je vždy náchylná sadnúť na lep politickým dobrodruhom a bez premýšľania sa pridá k hocijakej avantúre.

Podstata problému zdravotníctva je však inde, siaha do minulosti, do čias, keď pravicový exminister zdravotníctva Rudolf Zajac inštaloval do legislatívy zdravie ako tovar.

A tak v kapitalizme profitujú zo zdravia súkromné spoločnosti, ktoré sú v mene zisku schopné pochovať hoci aj celú generáciu dôchodcov. 

Paradoxné je, že zástancom súkromných ziskov z verejného zdravotníctva bol ďalší výkvet pravicového bašovania v tomto rezorte, Ivan Uhliarik, ktorý teraz bez začervenania kričí ako zlodej: „Chyťte zlodeja!" Každý súdny človek vie, o čom je reč.

Kiska s krížikom po funuse
Predražené zdravotnícke prístroje, parazitovanie na liekovej politike a skrytá korupcia sú sprievodné javy systému nielen na Slovensku, ale aktuálne aj v Česku, Slovinsku či Španielsku. 

Kardinálny problém zdravotníctva však nevyrieši ulica, ani krikľúni marginálnych politických strán a už vôbec nie prezident Kiska, ktorý využil „prednosti" toho istého kapitalistického systému a zbohatol na úrokoch svojich nebankových spoločností.

Pravdaže, na úkor chudoby, ktorej teraz rozdáva prezidentský plat. Z hľadiska sociálnych problémov spoločnosti je tento prezidentský PR manažing trápnou záležitosťou, podobne ako jeho prejav v NR SR, ktorým sa oneskorene pridal k exhibicionistickým organizátorom protestov. 

Kiska prišiel do parlamentu s krížikom po funuse, lebo premiér Fico postupoval rýchlo a razantne vo vlastnom revíri, bez ohľadu na postavenie a mieru zodpovednosti kľúčových aktérov kauzy.

Ukázalo sa, že Robert Fico je v exekutíve muž na pravom mieste, ktorého nemožno s predchádzajúcimi pravicovými vládnymi garnitúrami ani len porovnávať. 

Fico nielenže rieši bez bázne problémy vo vlastných radoch, ale dokáže z personálneho zázemia Smeru-SD vygenerovať na kľúčové miesta kvalitných, odborne pripravených ľudí, akým je nepochybne nový predseda parlamentu Peter Pellegrini a nový minister školstva Juraj Draxler.

Fotografia:
O nahnutej Paškovej stoličke sa už nejaký čas šepkalo.