Štvrtok 20. jún 2024

extra plus

December 2014

Aktuálne číslo

Monitor zahraničných udalostí

Menej kompetencií pre EÚ
Francúzsky exprezident Nicolas Sarkozy žiada skresať na polovicu kompetencie Európskej únie a odobrať Európskej komisii právo prichádzať s legislatívnymi návrhmi. V kompetencii EÚ by podľa neho malo zostať asi desať oblastí, medzi nimi napríklad priemyselná a poľnohospodárska politika či vedecký výskum, zvyšné kompetencie treba vrátiť národným štátom. Sarkozy upozornil, že EÚ má Európsky parlament, nepotrebuje preto, aby s legislatívnymi návrh prichádzal jej ďalší orgán, „ktorý produkuje nariadenia a zákony".

Rusko si nepodrobia
Ruský prezident Vladimir Putin obvinil Spojené štáty, že si chcú podrobiť Moskvu, a varoval Washington, že v tom nikdy neuspeje. „Nechcú nás pokoriť, chcú si nás podrobiť, vyriešiť svoje problémy na náš úkor," povedal na stretnutí s pevným jadrom svojich priaznivcov, Všeruským ľudovým frontom, za čo si vyslúžil silný potlesk. „Nikomu v dejinách sa to s Ruskom nikdy nepodarilo dosiahnuť a ani to nikto nikdy nedosiahne."

Rasistický zákon
Izraelská vláda schválila diskutabilný návrh zákona, ktorý oficiálne definuje Izrael ako národný štát Židov. Zákon vyzýva na uznanie židovského charakteru Izraela, ustanovuje židovské právo ako inšpiráciu pre legislatívu a ruší arabčinu ako oficiálny jazyk. Podľa oponentov oslabuje demokratický charakter Izraela a obhajcovia ľudských práv ho označujú za rasistický.

Katalánci si chcú vládnuť sami
Katalánska vláda označila nezáväzné referendum o nezávislosti od Španielska, ktoré sa v regióne uskutočnilo napriek nesúhlasu vlády v Madride, za úspech. Zúčastnilo sa na ňom 2,25 milióna obyvateľov Katalánska, z ktorých 80,7 percenta podporilo návrh na úplnú nezávislosť regiónu. „Katalánci ukázali, že si chcú vládnuť sami," vyhlásil v Barcelone predseda regionálnej vlády Artur Mas. Európska komisia považuje katalánsky problém za vnútornú záležitosť Španielska. V podobnom duchu sa EK vyjadrila už v súvislosti so septembrovým referendom o nezávislosti Škótska.