Piatok 11. október 2024

extra plus

December 2014

Aktuálne číslo

Periskop

Viac slovenských výrobkov
Podiel slovenských výrobkov v obchodoch rapídne stúpol. „Slovenskí spotrebitelia už majú dostatok potravín, začali si všímať údaje na obaloch a menia svoje stravovacie návyky. Zatiaľ čo spotreba zemiakov a alkoholu klesla, spotreba kávy, rýb či vína narástla. Ľudia si začali viac vážiť svoje zdravie," povedal prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu Pavol Konštiak. Podľa posledných údajov Ministerstva hospodárstva SR mali slovenské výrobky v 1. polroku 2013 podiel 51,7 percenta a za rovnaké obdobie tohto roku bol ich podiel už 63,5 percenta.

Zlatá stredná cesta
Podobne ako pred 25 rokmi, aj v súčasnosti považujú Slováci za najlepší spoločenský systém tzv. tretiu cestu, kompromis medzi socializmom a kapitalizmom. Vyplýva to zo štúdie pod názvom Postoje slovenskej verejnosti k politike, angažovanosti a k 17. novembru 1989. Pri otázke o hospodárskej situácii respondenti oceňujú dostatok tovaru v obchodoch, ale keď sa porovnáva celková životná úroveň, hodnotia sa aj istoty, zabezpečenie, celkové fungovanie verejných inštitúcií, a tu sa prejavuje fakt, že ľudia stratili časť týchto istôt a pocit stability.

Stop plastovým taškám
Občania EÚ sa budú musieť uspokojiť s nákupnými taškami z textilu alebo papiera. Rozhodla o tom dohoda v rámci EÚ, ktorej zámerom je do roku 2025 znížiť o tri štvrtiny spotrebu jednorazových plastových tašiek, ktorých používanie spôsobuje zamorovanie vody a pôdy. Členské štáty EÚ musia spoplatniť igelitové tašky najneskôr do 31. decembra 2018 a najneskôr do 31. decembra 2019 prijať opatrenia na zníženie ročnej spotreby igelitových tašiek na 90 kusov na jedného obyvateľa. V roku 2025 by ich ročná spotreba nemala presiahnuť 40 kusov na obyvateľa.

Odišiel Viktor Tichonov
Vo veku 84 rokov zomrel 24. novembra po dlhej chorobe ruský hokejový tréner Viktor Tichonov. Moskovský rodák sa stal symbolom zlatej éry hokeja v niekdajšom Sovietskom zväze. Pod jeho vedením získala „zborná" osemkrát titul majstrov sveta, tri olympijské víťazstvá, vyhrala Vyzývací pohár, Kanadský pohár a v rokoch 1978 a 1991 aj Majstrovstvá Európy. Ako hráč pôsobil v tíme KH VVS a v moskovskom Diname. V roku 1998 uviedli Tichonova do Siene slávy Medzinárodnej hokejovej federácie a jeho meno sa nachádza aj v Múzeu olympijskej slávy v Lausanne.

Rozdelia Google?
Európsky parlament pripravuje nezáväznú rezolúciu, ktorá navrhuje oddeliť vyhľadávač Google od ostatných operácií spoločnosti v Európe. Ide o jednu z možností na obmedzenie dominancie Google na trhu internetových vyhľadávačov. Európski politici majú čoraz väčšie obavy zo silného postavenia Google a ďalších amerických spoločností v oblasti internetu. Google čelí v Európe tvrdej kritike na všetkých frontoch, či už ide o ochranu súkromia alebo daňovú politiku. Spoločnosť sa rozrástla do takých rozmerov, že v mnohých oblastiach vyvoláva nedôveru.

Supermarkety budú v nedeľu otvorené
Parlament neschválil novelu Zákonníka práce, ktorou chceli poslanci KDH zakázať nedeľnú prácu v maloobchode. „Na Slovensku pracujú ľudia v nedeľu najviac z krajín EÚ. Viac ako 19 percent ľudí pracuje v nedeľu. To je najvyššie číslo v európskej dvadsaťosmičke. Tieto osoby v nedeľu chýbajú pri rodinnom stole. Je to každý piaty občan," argumentovali kresťanskí demokrati. Podľa poslanca za Smer-SD Andreja Kolesíka by však nedeľný zákaz predaja pripravil o prácu asi 3 500 ľudí, prevažne žien, ktoré v maloobchode pracujú.

Lysá Hora privítala otužilcov
Rekreačný areál Lysá hora vo Vyšnom Kazimíre sa stal 22. novembra dejiskom 3. ročníka podujatia s názvom Katarínske kúpanie. Súčasťou programu bolo tradičné otvorenie otužileckej sezóny, vystúpenie folklórnych súborov z regiónu, ako aj obľúbená súťaž kuchárov vo varení kotlíkového guláša. „Podľa vzoru ostatných zrazov, v rámci ktorých je na programe aj súťažné plávanie, sme sa rozhodli takýmto spôsobom oživiť i našu akciu. Možno takto oslovíme športovcov, ktorí doteraz neotužovali a práve vďaka tejto výzve si to prídu vyskúšať," poznamenal člen otužileckého klubu Vranovské Vydry Rastislav Košalko. Katarínske kúpanie sa presťahovalo do Vyšného Kazimíra z rekreačnej oblasti Domaša. Na brehoch vodnej nádrže sa vlani stretli približne tri stovky milovníkov poctivej kuchyne a priaznivcov otužileckého športu z viacerých okresov Šariša a Zemplína.

lysa hora.jpg(lysa hora.jpg)

Koncert na počesť Berkyho-Mrenicu
Osemnásteho novembra na počesť nedožitých 75. narodenín husľového virtuóza Jána Berkyho-Mrenicu zorganizoval orchester Diabolské husle, ktorého zakladateľom bol legendárny očovský hudobník, mimoriadny koncert s názvom S husličkami po cestách. V bratislavskom Majestic Music Clube súčasný primáš orchestra - Ján Berky mladší (na snímke z podujatia) pozval na pódium okrem svojich spoluhráčov aj prominentných hostí: M. Čekovského, J. Hubinskú, J. Bernátovú, D. Jarjabka, I. Kinga Vereša, J. Orlickú, J. Buriana, M. Valihoru, J. Ferka i poľského muzikanta J. Mersteina Jochymczyka. Okrem tradičného slovenského a rómskeho ľudového repertoáru zneli pred naplnenou sálou, ktorá excelentné výkony účinkujúcich odmeňovala búrlivým potleskom a ováciami, tóny operety, rocku, džezu či funky. M. Čekovský počas koncertu pokrstil nové CD Diabolské husle v opere a CD Môj život.

mrenica.jpg(mrenica.jpg)

Desiate výročie katastrofy
Vysoké Tatry si 19. novembra pripomenuli desiate výročie ničivej smršte. Pri tejto príležitosti sa pri pamätníku, nachádzajúcom sa blízko Domu služieb v Starom Smokovci, konala spomienková slávnosť. „Smršť poškodila budovy, parky, osvetlenie. Napáchala škody na majetku mesta, občanov i podnikateľov, a žiaľ, jeden človek aj zahynul. Víchrica však nezmenila základné funkcie mesta, a to je kúpeľná liečba, ovzdušie zostalo, cestovný ruch tu tiež ostal, takže to podstatné je zachované," zhodnotil primátor mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš. Tatranská príroda sa po desiatich rokoch od ničivej veternej kalamity pomaly spamätáva. Holiny, ktoré vznikli po spracovaní kalamity, lesníci zalesnili odolnejšími drevinami, v lokalitách, kde to nebolo umožnené z dôvodu 5. stupňu ochrany prírody, taktiež rastie mladý les, ktorého zloženie namiešala matka príroda.

SR Vysokt Tatry vĹŞchrica nSsledky.jpg(SR Vysokt Tatry vĹŞchrica nSsledky.jpg)

Cítil tep svojej generácie
Slovenský prozaik a scenárista Alfonz Bednár skončil svoju životnú púť vo veku 75 rokov tesne pred novembrovými udalosťami v roku 1989. Do literatúry vstúpil po roku 1945 ako prekladateľ, neskôr vydával knižky pre deti a napokon sa dostal k „veľkej" literatúre. Do svojich románov a filmových scenárov vnášal za bývalého režimu povestné svetielko slobody. Moderným epickým spôsobom opisoval slovenskú dedinu v jej polstoročnom vývoji, toto úsilie však bolo brzdené cenzúrou. Jeho románová epopeja Role tak mohla vyjsť až v roku 1992. Medzi ďalšie významné diela patria romány Sklený vrch a Hromový zub, či próza Hodiny a minúty. Povstaleckú tematiku spracovanú vo filme si dnes nevieme predstaviť bez filmu Organ. Vynikajúce sú aj jeho preklady Hemingwayových románov Komu zvonia do hrobu a Zbohom zbraniam či Tom Sawyer a Huckleberry Finn Marka Twaina.

SR BEDNAR UMRTIE 20. VYROCIE.jpg(SR BEDNAR UMRTIE 20. VYROCIE.jpg)

Putin najmocnejším mužom sveta
Ruský prezident Vladimir Putin je podľa časopisu Forbes druhý rok po sebe najmocnejším mužom sveta. Šéf Bieleho domu Barack Obama skončil druhý, na treťom mieste sa umiestnil čínsky prezident Si Ťin-pching. Rebríček, ktorý Forbes pripravuje od roku 2009, je založený na hlasovaní poroty redaktorov Forbesu, ktorí zvažujú parametre ako rozsah a použitie moci danej osoby, počet ľudí, na ktorých má jej konanie vplyv, či jej finančné zdroje. Prvých päť osobností v rebríčku sa oproti minulému roku nezmenilo. Štvrtým je pápež František a piatou nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová. Prvú desiatku uzatvárajú šéfka americkej centrálnej banky Janet Yellenová, spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates, prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi, zakladatelia spoločnosti Google Larry Page a Sergey Brin a britský premiér David Cameron.

Rusko Putin vystupenie Krym .jpg(Rusko Putin vystupenie Krym .jpg)

Harabin rozhodcom
Exminister spravodlivosti Štefan Harabin bol v minulosti nielen aktívnym futbalistom, ale dlhé roky pôsobil ako rozhodca. Skončiť musel po odchode z Popradu na Najvyšší súd v Bratislave, dotiahol to však až do II. celoštátnej ligy. Bývalý šéf Najvyššieho súdu sa priznal, že na ihrisku bol obávaným sudcom a posielali ho na zápasy, ktoré sa jeho kolegovia báli pískať. Na svoju mladosť si opäť zaspomínal 25. októbra, keď pískal zápas pri príležitosti výročia vzniku Československej republiky. Rozhodovať exhibíciu plnú bývalých hviezd česko-slovenského futbalu či športu v ňom zanechalo silné emócie. „Tým športovcom som ešte v nedávnej minulosti fandil, takže sa mi zápas rozhodoval veľmi dobre. Treba ale jedným dychom povedať, že Slovensko i Česko na tieto legendy, ktoré vo svete športu niečo znamenali, úplne zabúdajú a vôbec sa o ne nestarajú," dodal Harabin.

harabin.jpg(harabin.jpg)

Fotografie: Gábor Béda, TASR/Milan Kapusta/AP,archív,