Sobota 23. september 2023

extra plus

December 2007

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Poučia sa z krízového vývoja?

Peter Filipko

Vývoj novembrovej vládnej krízy dokázal pravdivosť príslovia, že nijaká kaša sa neje taká horúca, ako sa navarí. Šéf ĽS-HZDS Vladimír Mečiar si nakoniec uvedomil, že odchod HZDS z koalície by mohol stranu rozbiť a po maximálnom vyostrení konfliktu nakoniec zaradil politickú spiatočku.

Kríza sa zrodila zo škandálu na pôde Slovenského pozemkového fondu, ktorý zverejnil denník SME. Námestník riaditeľa SPF a nominant HZDS Branislav Bríza podpísal 10. apríla zmluvu, na základe ktorej sa reštituenti z východného Slovenska stali vlastníkmi lukratívnej pôdy v podtatranskej obci Veľký Slavkov.

Bríza tak urobil v čase, keď bol vtedajší šéf SPF Hideghéty na dovolenke. Ide už o siedmu podozrivú zmluvu, ktorú podpísal.

Reštituenti vzápätí pozemky s rozlohou viac ako milión m2 predali firme GVM podnikateľa Milana Bališa, blízkeho V. Mečiarovi. Trhová hodnota pozemkov vo Veľkom Slavkove sa odhaduje na 1,5 miliardy Sk, GVM ich získalo za smiešnych 13 miliónov.

Vzhľadom na škandalózne fakty premiér Robert Fico požiadal HZDS, aby konalo. Rezortný minister Miroslav Jureňa však odmietol Brízu odvolať, ten po tlaku premiéra odstúpil sám. 

Keď Jureňa ignoroval Ficovu výzvu, aby odstúpil aj on, šéf vládneho kabinetu požiadal prezidenta SR, aby ho odvolal. Nasledovala Jureňova búrlivá reakcia, keď na „maštaľnej" tlačovke búchal po stole, odmietajúc zodpovednosť za činnosť SPF, hoci ten patrí do kompetencie ministerstva pôdohospodárstva.

HZDS pochopilo konanie premiéra ako útok na stranu a zvažovalo odchod z koalície. Nakoniec sa rozhodlo, že s podmienkami v koalícii zostáva. 

Napätie medzi Smerom a HZDS sa však naďalej stupňovalo a vyvrcholilo náhlym odchodom V. Mečiara z mimoriadneho zasadnutia Koaličnej rady. Fico mu totiž povedal, že „nikdy nebude rešpektovať zlodejčiny a akty pomsty".

Vyzeralo to na definitívny koniec koalície v súčasnom zložení. Objavili sa však úvahy, že viacerí poslanci NR SR za HZDS by sa mohli zachovať pragmaticky a navzdory odchodu HZDS z vlády sa pridať k poslancom Smeru a SNS, čo by bol politický hrob HZDS i jeho predsedu. 

Ten preto inicioval nočné rokovania so Smerom, ktoré priniesli nečakaný zvrat - predbežnú dohodu o pokračovaní koalície. Podľa Mečiara aspoň do mája 2008. 

Nasledujúce týždne a mesiace ukážu, nakoľko sa koaliční lídri z krízovej situácie poučili a či budú schopní predchádzať ďalším konfliktom.

Peter Filipko, SITA