SNS nie je problém
Karol Palkovič
Nedávno uplynul rok odvtedy, čo sa predsedníctvo Strany európskych socialistov (PES) rozhodlo pozastaviť strane Smer-SD členstvo v tomto zoskupení napriek tomu, že ním zostavená vládna koalícia plní sociálnodemokratický program, je stabilná a rešpektuje európske pravidlá hry.
Dôvodom bolo, že Smer si za svojho koaličného partnera vybral aj Slovenskú národnú stranu.
Podľa PES je to krajne pravicový subjekt, ktorý vraj podnecuje národnostné nepokoje a vytvára atmosféru nezlučiteľnú s princípmi demokracie.
Rok a pol po voľbách však musí byť každému súdnemu pozorovateľovi jasné, že obavy z prejavov nacionalizmu, rasizmu a xenofóbie sa účasťou SNS vo vláde nepotvrdili.
Naopak, členovia tejto strany verejne vyhlásili, že uznávajú zásady tolerancie, úcty, humanizmu, právo občanov zachovať si vlastnú náboženskú, národnú a národnostnú identitu.
Predseda SNS podpísal dohodu o spolupráci s predstaviteľmi Rómskeho parlamentu a jej lídra vymenoval za svojho poradcu.
Jeden zo štátnych tajomníkov na ministerstve kultúry, nominovaný SNS, je príslušníkom nemeckej národnostnej menšiny. Nič neštandardné, čo by odporovalo demokratickým zásadám, sa teda na Slovensku neudialo.
SNS sa navyše prejavila ako stabilizujúci prvok vládnej koalície. Je preto ťažko pochopiteľné posledné stanovisko šéfa PES P. Rasmussena, ktorý vyhlásil, že „Smer potrebuje dostať viac času, aby vytlačil extrémizmus z jeho vlády" a až potom vraj bude aktuálne hovoriť o obnovení členstva Smeru v PES.
Jedno príslovie hovorí, že „ak nepriznáš chybu, robíš ďalšiu." Skupina socialistov v Európskom parlamente ju robí už vyše roka.