Zdanlivý pokoj zbraní
Rastislav Tóth
Po voľbách 2006 vznikla vláda, ktorá už tradične bola viac výsledkom parlamentnej aritmetiky, ako programovým spojenectvom.
A tak koalícia Smer-SNS-HZDS je taká pevná, aký pevný je jej najslabší článok. Od začiatku bolo jasné, že národniari nemajú únikovú cestu do inej koalície.
ĽS-HZDS sa snažilo hľadať si alternatívnych partnerov, akoby vedenie nechápalo, že V. Mečiara neakceptuje nijaká iná koalícia.
Ukazuje sa, že práve jeho strana je najslabším článkom vládneho trojlístka. Prvú ťažkú skúšku (opozíciu) ako-tak zvládlo, druhú - spoluvládnutie ako menšinový partner - nezvláda od prvopočiatku.
HZDS sa počas koaličnej krízy dostalo do najzložitejšej situácie v histórii. V prípade odchodu z vlády by regionálne štruktúry prišli o zaujímavé posty a možnosti, čo by po rokoch pôstu spôsobilo definitívny rozpad strany „zospodu".
Zároveň by sa vedenie podpísalo na zahanbujúcej samolikvidácii subjektu, ktorý spoluvytváral slovenskú štátnosť.
Pre Slovensko je však teraz najdôležitejšie liečenie choroby súčasného vládnutia. Udržanie P. Pašku v kresle predsedu NR SR pôsobí ako nastavenie nového času.
Buď sa v ňom dohodnú nové pravidlá, alebo vláda v tomto zložení naozaj prežíva posledné mesiace existencie.
Pritom kauza Jureňa naznačila, že v politike ide o veľké peniaze, takže zloba tých, čo prídu o lukratívne príjmy, je logická. Zachovanie vlády bolo podmienené dohodou o štátnom rozpočte, teda o rozdelení 350 miliárd Sk.
V januári a februári nastane čas na implementáciu týchto tokov a potom sa asi začne aj rozjímanie o budúcich vládach. Dovtedy by mal zavládnuť zdanlivý pokoj zbraní, venovaný tvorbe nových politických stratégií.